Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: İvanovic suikastı tüm Sırplara saldırı

Oliver Ivanovic oy kullanırken. Telif hakkı AFP
Image caption İvanoviç, 1999'da işlediği iddia edilen savaş suçlarından yargılanıyordu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosovalı Sırp siyasetçi Oliver İvanovic'in öldürülmesini "bir terör eylemi ve tüm Sırplara karşı girişilen bir saldırı" diye niteledi. Vucic ayrıca, suikastla ilgili soruşturmaya Sırbistan'ın da dahil olmak istediğini söyledi.

Vucic, suikastin ardından acil toplanan Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Katili veya katilleri bulacağız. Bunun sözünü sabah Oliver İvanoviç'in eşine verndim. Sırp makamlarının soruşturmaya katılmasının suikastin aydınlatılması anlamına geleceğine inancımız tam. Potansiyel katillere dair ilginç detaylar var" dedi.

Suikast haberinin ardından, Brüksel'de Avrupa Birliği'nin (AB) arabuluculuğunda Kosovalı Arnavutlarla müzakere eden Sırp heyeti protesto için görüşmeleri terk etti.

Önde gelen Kosovalı Sırp siyasetçilerden Oliver İvanovic, Sırpların yönetimindeki Mitrovitza'nın kuzeyinde vurularak öldürülmüştü.

64 yaşındaki Oliver İvanovic ise Özgürlük, Demokrasi ve Adalet Partisi'nin lideriydi. İvanovic, AB ile NATO'yla yürütülen müzakerelerde önemli bir rol oynamıştı.

Avukatı Nemojsa Vlajiç, ılımlı Kosovalı Sırp siyasetçilerden biri olarak kabul edilen İvanovic'in parti binasının önünde göğsünden 4 kurşunla vurulduğunu ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini söyledi.

Mitrovitza, Kosova'nın Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana Sırplar ve Arnavutlar arasında bölünmüş durumda.

Kentin kuzeyi Sıplar, güneyi ise Arnavutlar tarafından yönetiliyor.

'Savaş suçları işledi' iddiası

Oliver İvanovic, 1999'da Arnavutlara karşı işlediği iddia edilen savaş suçlarından yeniden yargılanmak üzereydi.

Ocak 2016'da Kosova'daki AB yargıçları İvanovic'i 9 yıl hapse mahkum etmiş ancak karar bir yıl sonra temyiz mahkemesi tarafından bozulmuştu.

İvanovic ise hakkındaki tüm suçlamaları reddediyordu.

Oliver İvanovic, 1999'daki Kosova savaşı sırasında Sırp siyasetinde ön plana çıkmış, NATO'nun düzenlediği hava saldırıları Sırp güçlerinin bölgeden ayrılmasını sağlamıştı.

Kosova 2008'de bağımsızlığını ilan etmiş ve 115 ülke tarafından tanınmıştı. Ancak Sırbistan ve müttefiki Rusya, Kosova'yı bağımsız bir ülke olarak tanımıyor.

İlgili Konular

İlgili haberler