ABD Dışişleri Bakanı Tillerson: Suriye sınırında güvenlik gücü yaratmıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Telif hakkı Getty Images
Image caption ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kanada'dan ABD'ye dönerken gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye sınırında bir 'güvenlik gücü yaratmadıklarını' söyledi.

"Bütün durum yanlış aktarıldı, yanlış tarif edildi. Bazı kişiler yanlış ifade etti. Bir güvenlik gücü yaratmıyoruz" diyen Tillerson, Salı günü Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kanada'da durumu netleştirmek için konuştuklarını söyledi.

Tillerson aynı zamanda Türkiye'ye bu konuda bir açıklama borçlu olduklarını ve Türkiye'nin neden böyle davrandığını anlayabildiklerini söyledi.

Pentagon da yaptığı açıklamada, yerinden edilen kişilerin geri dönebilmesi ve IŞİD'in bölgede tekrar canlanmaması için ABD'nin Suriye'deki yerel güçleri eğitmeye devam ettiğini söylemişti.

Bunun 'yeni bir ordu' ya da 'sınır koruma gücü' olmadığı belirtilmişti.

'Türkiye'yi anlıyoruz'

Rex Tillerson, bu açıklamasından önce ülkesinin önde gelen üniversitelerinden Stanford'ın düşünce kuruluşu Hoover Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada ise ABD'nin Suriye'de 7 yıldır süren iç savaşın sona ermesine yardımcı olmayı amaçlayan stratejisi hakkında bilgi vermişti.

Tillerson Türkiye'nin Suriye konusundaki kaygılarına kulak verdiklerini, bu kaygıları ciddiye aldıklarını söyledi. Tillerson, Suriye'de siyasi geçiş süreci için varılacak anlaşmanın da bu ülkenin komşularını tehdit etmemesi gerektiğini belirtti.

Tillerson, Türkiye'nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ile mücadeleye katkılarını övdü.

Suriye'de siyasi süreçte tüm yerel unsurların temsil edilmeleri gerektiğini belirten Tillerson, bu sürecin ve süreç kapsamında varılacak anlaşmanın Suriye'nin komşularını tehdit etmemesi gerektiğini vurguladı.

'Esad'ın görevden ayrılması için sabırlı olunmalı'

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ülkesinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevi bırakması için diplomatik çabalarını sürdüreceğini söyledi ancak bu konuda "sabırlı" olunması gerektiğini vurguladı.

Rusya ve İran'ın desteğinin Suriye liderini güçlendirdiğini kabul eden Tillerson, bu nedenle Esad'ın derhal görevi bırakmasının beklenmemesi gerektiğini kaydetti

Tillerson, "ABD'nin Suriye politikasının kilit hedefi İran'ın etkinliğini azaltmaktır" dedi.

Ayrıca ABD'nin Suriye'de Obama yönetiminin Irak'taki "hatasını" tekrarlamayacağını söyleyen Tillerson, "Amerikan ordusu yakın gelecekte Suriye'de kalacak" diye konuştu.

ABD'nin Suriye'de yaklaşık 2 bin askeri bulunuyor.

Amerikan savaş uçakları da sık sık Suriye'nin doğusunda devriye geziyor ve bölgedeki IŞİD'lileri hedef alıyor.

ABD, bu ülkenin Türkiye ve Irak sınırlarında, omurgasını PYD'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) komutası altında 30 bin kişilik "Sınır Güvenlik Gücü" oluşturacağını açıklamış, Türkiye bu karara sert tepki göstermişti.Telif hakkı AFP
Image caption ABD Suriye'de IŞİD'e mücadele için kilit rol oynadığını söyleyerek Suriye Demokratik Güçleri'ne desteğini sürdürüyor.

Barbara Plett Usher, BBC Muhabiri

Rex Tillerson, ABD'nin Suriye'deki askeri varlığının ne kadar süreceğinin şartlara bağlı olduğunu, IŞİD'in yeniden ortaya çıkmamasını sağlamaya odaklanacaklarını söyledi.

Ancak Tillerson açık şekilde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ülkesinin tümünde kontrolü sağlamasını önlemeyi ve İran'ın etkinliğine karşılık vermeyi amaçladıklarını da belirtti.

Tillerson, Suriye'nin kuzeyinde oluştrulacak, ABD'nin desteklediği ve Kürt savaşçıların hakimiyetinde olacak sınır gücü yüzünden Türkiye ile yaşadıkları tartışmaya ise doğrudan değinmedi. Amerika'nın, "Kürt PKK teröristlerine" yönelik kaygılarını gidermek için Ankara ile birlikte çalışmayı sürdüreceğini söyledi.

Amerikalı bakan, BM'nin öncülük ettiği Cenevre sürecine de "yoğun diplomatik faaliyetlerle" destek sözü verdi.

Rex Tillerson, Beşar Esad'ın görevden ayrılmasını görmek isteyenlere sabırlı olma çağrısı yaparken, bunun sadece serbest seçimlere ve anayasa değişikliğine dayalı kademeli bir süreçle mümkün olacağını belirtti.

Tillerson ABD'nin ise bu arada Devlet Başkanı Esad'ın kontrolündeki bölgelere, yeniden inşa amaçlı yardımı engelleyeceğini, yerel ortaklarının kontrolündeki bölgelere uluslararası yardımı ise teşvik edeceklerini kaydetti.