Heyet Tahrir Şam: İdlib'e saldıran Rus savaş uçağını biz vurduk

Saraqib kenti üzerinde operasyona katılan bir Sukhoi-25 Telif hakkı AFP
Image caption Saraqib kenti üzerinde operasyona katılan bir Sukhoi-25

Rusya'nın Suriye'nin İdlib kentine bombardımanı sırasında bir Rus savaş uçağının vurularak düşmesine neden olan saldırıyı, El Kaide ilişkili cihatçı örgüt Heyet Tahrir Şam üstlendi.

Heyet Tahrir Şam'ın haber ajansı olarak bilinen Iba üzerinden yayınlanan mesajda, örgütün komutanı Mahmud el Turkmani, karadan havaya füze kullanılarak uçağın düşürüldüğünü öne sürdü.

BBC İzleme Servisi'nin mesajlaşma servisi Telegram üzerinden ulaştığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı.

"Sarakıb'da (İdlib'de bir belde) yoğunlaşan son vahşi saldırılar sonrası, bölgeye hava savunma müfrez birliklerini yolladık. Birliklerden bir kahramanımız, Rus savaş uçağı Sarakıb'e hava saldırısı yaparken fırsatı yakaladı. Allah'a şükür, hedefi doğrudan vurdu."

'Pilot öldürüldü'

Cumartesi günü Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, pilotun uçaktan atlamayı başardığını ve yere indikten sonra muhaliflerle çatışmaya devam ederken öldürüldüğünü duyurmuştu.

Çatışmaları takip eden Conflict Intelligence Team (Çatışma İstihbarat Timi) adlı kuruluş ise pilotun öldürüldüğünü gösteren bir fotoğraf yayınlamıştı. Fotoğrafta uçağın enkazı da gözüküyordu.

AFP'ye konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya'nın bölgede son 24 saatte onlarca hava saldırısı gerçekleştirdiğini belirtti.

Bugüne kadar Suriye'de 45 civarında Rus askeri yaşamını yitirdi. Fakat bu sayıya, kaç kayıp verdikleri bilinmeyen paralı askerler dahil değil.

Suriye'de bulunan Heyet Tahrir Şam gibi gruplar, Aralık ayından bu yana Suriye rejiminin Rus savaş uçaklarıyla desteklenen operasyonlarının hedefinde.

İlgili Konular