Birleşmiş Milletler'den Suriye çağrısı: Durum vahim, derhal ateşkes gerek

Kafr Nabl Hastanesi enkazı Telif hakkı EPA
Image caption İdlib'deki hava bombardımanında enkaza dönüşen Kafr Nabl Hastanesi'nde hastalar ve personelin bodruma sığınması sayesinde can kaybı olmadı

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye'nin birçok bölgesinde yaşanan insani krizin "vahim" boyutlarda olduğunu açıklayarak derhal ateşkes çağrısı yaptı.

BM sözcüleri insani yardım ulaştırılabilmesi, yaralıların ve hastaların tahliyesi için çatışmalara derhal ve en az bir ay için ara verilmesi gerektiğini söylüyor.

Örgütün insani yardım koordinatörü ve Suriye'deki BM temsilcilerinin açıklamasında, "Suriye'deki Birleşmiş Milletler insani yardım ekibi, ülkenin birçok kesiminde yaşanan insani krizin ağır sonuçları konusunda uyarıda bulunmaktadır" ifadesi yer aldı.

Şam yakınlarında hava saldırısı: '44 ölü'

BM bu çağrıyı yaparken, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında muhaliflerin kontolündeki bir bölgede düzenlenen saldırılarda 44 kişinin öldüğü bildirildi.

Londra merkezli muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Doğu Guta çevresindeki kasabaların hava saldırılarında hedef alındıklarını aktardı.

Suriye ordusunun kuşattığı bölgede Pazartesi günü düzenlenen saldırılarda da 30'a yakın kişi hayatını kaybetmişti.

Şam yönetimi ise muhaliflerin Şam'da düzenledikleri bir saldırıda 3 sivilin öldüğünü duyurdu.

Çatışmaların alevlendiği İdlib vilayetinde devam eden hava saldırılarında da bir köyde en az 5 kişinin öldüğü bildirildi.

Rusya'nın hava desteğini alan Suriye ordusu İdlib'in güneyinde muhaliflerin elindeki bölgelerde kontrolü yeniden ele geçirmek amacıyla başlattığı saldırıları sürdürüyor.


İlgili Konular