YPG Sözcüsü: Suriye ordusunun Afrin'e girmesi yönünde bir anlaşma yok

Suriye askeri Telif hakkı Getty Images

Suriye'de devlete ait basın organlarının hükümet yanlısı güçlerin Afrin'e gireceği yönünde haberler yapmasına karşın, Halk Savunma Birlikleri (YPG) bu konuda varılmış bir anlaşma olmadığını söyledi.

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Suriye ordusunun Afrin'e girmesi konusunda yapılmış bir anlaşma bulunmadığını söyledi.

Mahmud, "Herhangi bir anlaşma yok. Yalnızca bizim Suriye ordusuna buraya gelip sınırlarını koruması yönünde yaptığımı bir çağrı var" dedi.

Daha erken saatlerde Suriye devlet televizyonu El İhbariye, kendi muhabirinin aktardığı bilgiye dayandırdığı haberinde hükümet yanlısı güçlerin bir kaç saat içinde Afrin'e gireceğini bildirdi.

Kürt güçler ve Şam'ın Halep'te yürütülen müzakerelerin ardından anlaşmaya vardığı düşünülüyor.

Suriye'nin kuzeyindeki Kürt yönetimine danışmanlık yapan Badran Jia Kurd adlı bir yetkili Pazar günü, Reuters Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Kürt güçleri ve Şam yönetiminin, Suriye Ordusu'nun Afrin'e girmesi için anlaşmaya vardığını söylemişti.

Kurd, Suriye Ordusu güçlerinin önümüzdeki iki gün içinde sınır hattı boyunca konuşlanacağını ve iki gün içinde bölgeye girebileceğini savunmuştu.

Türkiye geçen ay Afrin'de "terör örgütü" diye tanımladığı YPG güçlerine karşı Zeytin Dalı operasyonunu başlatmıştı.

Suriye'de muhaliflere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de hükümet ile Kürt gruplar arasında lojistik konuların halledilmesine yönelik görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

İlgili haberler