Afrin'e ilerleyen Suriyeli milislere bombardıman

Afrin Telif hakkı El Mayadin TV

Suriye hükümetine bağlı milis güçleri Afrin'e doğru ilerlemeye başladı.

Suriye devlet televizyonunun yanı sıra Hizbullah'a yakın medya kuruluşları da Afrin'e ilerleyen araçlara ait olduğu belirtilen görüntüler yayınladı.

Suriye devlet televizyonu, Pazartesi günü yaptığı yayında milislerin "Türk saldırılarını savuşturmak için" bölgeye gideceğini duyurmuştu.

Milislerin ilerlemeye başladığının açıklanmasının ardından Anadolu Ajansı ve Suriye devlet ajansı SANA, Türkiye'nin milislerin geçeceği bölgeyi bombaladığını açıkladı.

Anadolu Ajansı, "uyarı amaçlı topçu atışı üzerine milisler kente 10 kilometre kala çekildi" ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Dosya şimdilik kapandı

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ile görüşmesinin ardından basın toplantısında konuyla ilgili soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Oradaki HTŞ (Heyet Tahrir Şam) bunların bazı pikaplarıyla - bir 10 kadar- Afrin'e doğru bir hareketleri tespit edilmiş" dedi ve ekledi:

"Fakat daha sonra top atışları filan yapılınca geri dönmek durumunda kaldılar. O dosya da o şekilde şimdilik kapanmış vaziyette.

"Dün Sayın Putin ve Sayın Ruhani'yle yaptığımız görüşmelerde de bu konularda zaten mutabakatımız var.

"Maalesef bu tür terör örgütlerinin bazen biliyorsunuz kendilerine göre aldıkları kararlarla attıkları yanlış adımlar oluyor, bunlara fırsat vermemiz mümkün değil, bunun bedelini çok ağır öderler."

YPG: Milisler sınırları koruyacak

YPG ise Suriye hükümetinin çağrılarına yanıt verdiğini ve "Türk saldırısına karşı savaşa yardımcı olmak için" milislerini bölgeye gönderdiğini duyurdu.

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, milislerin sınır bölgelerine sevk edileceğini ve amaçlarının da "Suriye'nin sınırlarını ve toprak bütünlüğünü korumak" olduğunu söyledi.

AFP ve Reuters'ın duyurduğu gelişme öncesinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye hükümetinin Afrin'e ilerlemeyeceğini söylemişti:

"Onların SANA televizyonunun yaptığı bir yayından hareketle böyle bir şey çıktı. Ondan sonra bu durduruldu."

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından ilerlemenin durdurduğunu belirtmişti.

Telif hakkı Reuters

Lavrov: Türkiye ve Suriye arasında diyalog gerek

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afrin'deki durumun Türkiye ve Suriye arasında direkt kurulacak diyalog aracılığıyla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Lavrov'un açıklaması Pakistanlı mevkidaşı ile beraber düzenlediği basın toplantısında geldi.

Dün sabah saatlerinde Suriye'de devlete ait basın organları, hükümet yanlısı güçlerin Afrin'e gireceği yönünde haberler yapmış, Halk Savunma Birlikleri (YPG) ise bu konuda varılmış bir anlaşma olmadığını açıklamıştı.

Bugün ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de hükümet yanlısı güçlerin Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'nı yürüttüğü Afrin'e girdiği yönünde bir haberin kendilerine ulaşmadığını belirtti.

Interactive TSK ve ÖSO'nun 20 Ocak'tan bu yana ele geçirdiği yerler

Şubat 2018

Şubat 2018 Afrin haritası

Ocak 2018

Ocak 2018 Afrin haritası

'Esad, Afrin ile ilgili ikilem içinde'

Çavuşoğlu, "Esad rejiminin Afrin'e girdiği yönünde bilgi gelmedi. Esad, Afrin ile ilgili ikilem içinde" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "YPG ile kim mücadele ederse bizim için sorun yok. Rejim YPG'ye destek için gelirse bizi kimse durduramaz. YPG'yi kim korursa bizim için YPG eşittir o grup veya ülkedir" diye devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bugünkü konuşmasında, "Önümüzdeki günlerde Afrin kent merkezinin kuşatmasına geçilecektir, artık harekete geçmekten başka çare görmedik, göremedik. Tek bir terörist kalmayıncaya kadar, şu veya bu şehirle sınırlı olmaksızın bölgenin tamamında mücadelemiz sürecektir" demişti.

Lavrov da en son olarak ülke ismi vermeden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Suriye ordusunun İdlib'deki harekatını durdurmaya çalışan ülkelerin asıl amacının Nusra Cephesi'ni desteklemek olduğunu söylemişti.

İlgili Konular