Ulaştırma Bakanlığı: İran'da düşen uçaktaki 11 kişinin cenazelerine ulaşıldı

Uçak Telif hakkı Getty Images

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Dubai'den İstanbul'a dönüş yolunda İran'da düşen Başaran Holding'e ait özel jetteki 11 kişinin cenazelerine ulaşıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "7 kişilik ekip kaza mahaline ulaştı, 11 kişinin cenazelerine ulaşıldı. Adli tıp ve kimlik belirleme çalışmalarının ardından cenazeler yurda getirilerek ailelerine teslim edilecektir" denildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de, enkaz kaldırma çalışmalarında görev alacak Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) personelini bölgeye intikal ettirmek üzere bir uçak görevlendirildiğini açıkladı.

İranlı yetkililer, uçakta hayatını kaybedenlerin aileleri ile Türkiye'den yetkililerin cenazeleri almak için Şehrekürt Havalimanı'na geleceklerini söyledi.

'Kara kutu bulundu'

Dubai'den Türkiye'ye dönüş yolundayken İran'da Çaharmahal ve Bahtiyari vilayetindeki dağlık bölgeye düşen özel jetin kara kutusu da bulundu.

Telif hakkı Getty Images

Uçakta, işadamı Hüseyin Başaran'ın şirketinin yönetim kurulu üyesi de olan kızı Mina Başaran ve 7 yedi kız arkadaşı ile iki kadın pilot ve bir hostes bulunuyordu.

Grup, 28 yaşındaki Mina Başaran'ın bekarlığa veda partisi için Dubai'deydi.

Mina Başaran, Instagram hesabında Dubai'den #minasbachelorette (Mina'nın bekarlığa vedası) etiketiyle uçağın içinden fotoğraf paylaşmıştı.

Başaran'ın sosyal medya hesabında, bekarlığa veda partisinde kendisine eşlik eden arkadaşlarını da fotoğraflarına eklemişti.


Başaran Holding'e ait özel uçak düştü: 11 kişiden kurtulan olmadı