PYD'den Afrin açıklaması: Savaş yeni taktiklerle yeni bir aşamaya geçmiştir

YPG'liler Telif hakkı Getty Images

Afrin Kantonu İdari Meclisi Eş Başkanı Osman Şeyh İsa, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin kent merkezinde kontrolü ele geçirmesi sonrası Kürt güçlerin bölgede savaşmayı sürdüreceklerini söyledi.

YPG Afrin Sözcüsü Brusk Heseke Ve YPJ yöneticisi Viyan Zinar ile kameraların karşısına geçen İsa, Afrin'de sivil ölümlerin artmasını önlemek için kentten çekildiklerini belirtti.

İsa, "Bütün Afrin coğrafyasında güçlerimiz bulunuyor. Bu güçler her fırsatta Türk ordusu ve paralı askerlerinin mevzilerini vurmaya devam edecek" dedi ve ekledi:

"Türk devleti Afrin'e bayraklarını asmış olabilir. Bizim çekilmemiz bir yenilgi değil, mücadelenin daha da büyütülmesi ve her yere yayılmasıdır. Türk devletinin işgaline karşı mücadelemiz her alanda devam edecek. Savaş yeni taktiklerle yeni bir aşamaya geçmiştir. Türk devletini topraklarımızdan söküp atana kadar her yerde mücadelemiz devam edecek."

İsa açıklamasında Rusya'yı da sert bir dille eleştirdi ve "Türk devleti bölgenin bin yıllardır bu topraklarda yaşayan insanlarını göçerterek başka kişileri getirip yerleştirme politikasını Rusya'nın desteğiyle yaptı" diye konuştu.


YPG Afrin'den çekilmeyi mi tercih etti?

Yaklaşık 2 aydır süren ve yoğun çatışmaların yaşandığı Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, TSK ve ÖSO'nun kent merkezine büyük çatışmalar yaşanmadan girmesi, YPG'nin kent içinden çekilmeyi tercih ettiği iddiasını gündeme taşıdı.

BBC Türkçe'nin konuştuğu bir yerel kaynak, "YPG'nin taktiksel bir kararla merkezden çekilmeyi tercih ettiğini, çekilmenin Cumartesi geç saatlerde ve Pazar sabah erken saatlerde sürdüğünü, TSK ve ÖSO'nun bunun ardından kente girdiğini" söyledi.

Bu kaynak, "karar öncesinde YPG ile bazı devletlerin temsilcileri arasında yoğun müzakereler yürütüldüğünü de" belirtti.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir sivil Afrinli de, YPG'lilerin güneye çekildiğini söyledi.


Salih Müslim: Muharebeden çekilmek, savaşın kaybı değil

Suriye'nin kuzeyindeki Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) eski eş genel başkanı Salih Müslim de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bir muharebeden çekilmek, savaşı kaybetmek veya mücadeleyi bırakmak anlamına gelmez" dedi.

Telif hakkı Getty Images

Mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Müslim'in açıklamasında şu ifadeler de yer aldı:

"Kürt halkı kendilerine karşı planlanan soykırıma karşı kendilerini savunacak. Zafer Kuzey Suriye halklarının olacak. #AfrinYalnızDeğil"

Salih Müslim 25 Şubat'ta bir konferansa katılmak üzere gittiği Çek Cumhuriyeti'nde Türkiye'nin çıkardığı kırmızı bülten nedeniyle gözaltına alınmıştı.

Türkiye Müslim'in 16 ila 40 gün arasında geçici olarak gözaltında tutulmasını ve iadesini istemişti.

Çek Cumhuriyeti ise bu talepleri kabul etmemişti.

AB sınırlarında kalma şartıyla serbest bırakılmıştı

Salih Müslim, yargılama süresince Avrupa Birliği sınırlarında kalma şartıyla serbest bırakılmıştı. Serbest bırakıldıktan sonra gazetecilere konuşan Salih Müslim, Türkiye'nin hakkında yakalama kararı çıkardığını bildiğini ama ciddiye almadığını ve hakkındaki iddiaların da asılsız olduğunu söylemişti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, Salih Müslim'in serbest bırakılmasıyla ilgili kararın 'hukuksuz olduğunu' ve 'terör örgütlerine destek niteliği taşıdığını" belirtmişti.

Müslim daha sonra nereye gideceğine karar vermediğini ama Finlandiya'da oturum hakkı olduğunu açıklamıştı