Facebook verilerini satmakla suçlanan Cambridge Analytica'nın görevden alınan CEO'su: Trump'ın seçilmesinde önemli bir rol oynadık

Alexander Nix
Fotoğraf altı yazısı,

Alexandre Nix, Channel 4'un haberindeki verilerin 'saptırıldığını' söylüyor ve usulsüzlük iddialarını reddediyor.

Facebook'ta 50 milyon kullanıcının kişisel verilerini 2016 ABD başkanlık seçimlerini etkilemek için kullanmakla suçlan İngiliz şirket Cambridge Analytica'nın görevden alınan CEO'su Alexander Nix'in Trump'ın kampanyasında etkin bir rol oynadıklarını itiraf eden görüntüleri yayınlandı.

İngiliz Channel 4 televizyonunun bu haftanın başında yayınlamaya başladığı gizli kamera görüntülerinde başta şirketin CEO'su Alexander Nix olmak üzere şirketin yöneticileri, siyasetçilerin itibarını sarsmak için "aşk tuzakları" hazırlanabileceğini ve rüşvet verilebileceğini söylerken görülüyor.

Channel 4, görüntüleri yayınlamaya salı akşamı da devam etti.

Bu görüntülerde görevden alınan CEO Nix'in, şirketi Cambridge Analytica'nın 2016'da düzenlenen başkanlık seçimlerinde önemli bir rol oynadığını söylüyor.

Gizli kamera görüntülerinde Nix, ABD Başkanı Donald Trump ile aday oldukları sırada çok defa buluştuklarını aktarıyor:

"Bütün araştırmayı yaptık. Bütün veriyi elde ettik. Bütün analizi gerçekleştirdik. Hedeflemeyi yaptık. Bütün dijital kampanyayı biz yönettik ve bizim verilerimiz stratejilerini belirledi."

İngiliz şirket Cambridge Analytica'nın yönetim kurulu salı akşamı yaptığı yazılı açıklamada Nix'in görevden alındığını açıklamıştı.

Zuckerberg ifadeye çağrıldı

İngiltere ve Avrupa Birliği parlamentoları ise Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'i ifade vermeye çağırdı.

İngiltere'de Avam Kamarası'nda yalan haberleri soruşturan komitenin başında bulunan Damian Collins, Facebook'un komiteyi yanlış yönlendirdiğini söyledi.

Avrupa Birliği'nde (AB) ise Avrupa Parlamentosu'nun (AP) yanı sıra AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu da soruşturma çağrısında bulundu.

Kaynak, Getty Images

Twitter'da bir paylaşım yapan AP Başkanı Antonio Tajani, "Zuckerberg'i Avrupa Parlamentosu'na davet ettik" dedi ve ekledi:

"Facebook 500 milyon Avrupalının temsilcilerinin önünde kişisel verilerinin demokrasiyi manipüle etmek için kullanılmadığını kanıtlamalı."

AP Medeni Özgürlükler Komitesi, Pazartesi günü Zuckerberg'e bir mektup göndererek kendisini ifadeye davet etmişti.

İngiltere Bilgi Komisyonu da Cambridge Analytica hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Şirketlere yönelik suçlamaların ardından Facebook hisselerinde iki günde yüzde 12 düşüş yaşandı.

Kaynak, Channel 4 News

Fotoğraf altı yazısı,

Alexander Nix, Channel 4'un gizli çekimlerinde şirketinin ne gibi tuzaklar hazırlayabileceğini anlatıyor.

Gizli kamera görüntüleri

İngiliz Channel 4 televizyonunun gizli kamera çekimlerinde şirketin yöneticileri, siyasetçilerin itibarını sarsmak için "aşk tuzakları" hazırlanabileceğini ve rüşvet verilebileceğini söylerken görülüyor.

50 milyon kullanıcının bilgilerini usulsüzce elde etmek ve verilerin silinmesi talep edildiğinde de silmemekle suçlanan şirket usulsüzlük iddialarını reddediyor.

'Ukraynalı kızlar gönderebiliriz'

Channel 4 News'un Pazartesi günü yayınlanan programında, zengin bir Sri Lankalı müşteri kılığında şirketle iletişime geçen muhabirleri Cambridge Analytica Yöneticisi Alexander Nix ile buluşuyor. Gizli kamerayla kaydedilen görüşmede Nix, internette siyasetçilerin nasıl itibarsızlaştırılabileceğine dair taktiklerini anlatıyor.

Nix, hedef alınan bireye 'gerçek olamayacak kadar iyi bir anlaşma sunulabileceğini ve bu görüntülerin kayıt altına alınabileceğini' söylüyor.

Nix ayrıca, 'adayın evine çok güzel Ukraynalı kızlar gönderilebileceğini ve bu taktiğin işe yaradığını' anlatıyor. Şirketin yöneticisi "Size neler yapılabileceği ve daha önce neler yapıldığıyla ilgili örnekler veriyorum" diyor.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Cambridge Analytica'nın görevden alınan CEO'su Alexander Nix

'Farklı senaryolarla eğlendik'

Cambridge Analytica şirketi ise kameralara yansıyan konuşmayla ilgili haberin 'saptırıldığını' savundu.

Şirket yazılı açıklamasında "Kısmen müşterimizi mahcup etmemek için yapılan bu konuşmada, bir dizi gülünç farazi senaryolarla eğlendik. Cambridge Analytica, tuzaklara, rüşvete veya 'aşk tuzağı' denilen taktiklere müdahil olmaz ve göz yummaz" dedi.

BBC Newsnight programına konuşan Nix, Channel 4'daki haberde 'verilerin saptırıldığını' ve şirketin 'kasten tuzağa düşürüldüğünü' söyledi.

Şirketin yönetim kurulu Salı günü yaptığı son açıklamada ise CEO'nun görevden alındığını açıkladı.

Yazılı açıklamada, "Nix'in açıklamalarının şirketin değerlerini yansıtmadığı, Nix'in görevden alınmasının bu meseleye ne kadar ciddi eğildiklerinin bir göstergesi olması gerektiği ve bağımsız bir soruşturmanın yürütüleyeceği" belirtildi.

Facebook dijital denetçileri görevlendirdi

İngiltere Bilgi Komisyonu Başkanı Denham ise Cambridge Analytica'nın veri tabanına ve ağ sunucularına erişim talebinde bulundu.

Channel 4'a konuşan Denham, "Yanıtlarını kabul etmiyorum, yetki için mahkemeye başvuracağım" dedi.

Denham, Cambridge Analytica'nın 'verileri nasıl işlediği veya nasıl sildiğini' anlamak istediğini söyledi.

Cambridge Analytica ise verilerin toplanmasında doğru prosedürleri izlediklerini savunsa da Facebook şirketin faaliyetlerini geçen hafta askıya almıştı.

Teknoloji haberleri internet sitesi The Verge, Facebook'un ayrıca çalışanlarıyla bir araya gelip olayın nasıl yaşandığıyla ilgili açık bir toplantı yapılacağını duyurdu.

Facebook, Cambridge Analytica'nın faaliyetlerinin incelenmesi için kendi dijital adli bilişim uzmanlarından oluşan bir ekibi görevlendirdiğini açıkladı.

Facebook açıklamasında 'verilerin usulüne uygun kullanılmadığıyla ilgili iddiaların gözden geçirileceğini' belirtip "Eğer bu veriler hala duruyorsa bu Facebook'un yönetmeliklerinin, güvenin yanı sıra bu grubun üstlendiği yükümlülüklerin de ihlali olur" dedi.

Facebook ayrıca, kişisel verilerin toplandığı formun yaratıcısı akademisyen Aleksandr Kogan'ın denetlenmeyi kabul ettiğini, verilerin nasıl toplandığı ve kullanıldığıyla ilgili iddiaları ortaya atan şirketin eski çalışanı Wylie'nin ise denetlenmeyi reddettiğini duyurdu.