Lübnan seçimleri: Hizbullah zaferini ilan etti

Lübnan seçimleri Telif hakkı AFP
Image caption Hariri, seçimlerde partisi Müstakbel Hareketi'nin Meclis'te 33 olan koltuk sayısının 21'e düştüğünü söyledi. Seçimlere katılım oranı ise yüzde 49,2 olarak açıklandı.. Bu oran 9 yıl önceki seçimlerde yüzde 54'tü.

Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah, Lübnan'da 9 yıl sonra ilk kez yapılan genel seçimler sonrası zaferini ilan etti. Seçimlerin gayriresmi sonuçlarına göre, Başbakan Saad el Hariri'nin partisi Müstakbel Hareketi ise büyük oy kaybına uğradı.

Hariri, partisinin 128 sandalyeli Meclis'teki her 3 koltuğundan birini kaybettiğini açıkladı.

Hizbullah lideri Nasrallah ise televizyonda yaptığı konuşmada seçimin gayriresmi sonucunu, "İsrail karşıtı direnişin siyasi ve ahlaki zaferi" olarak niteledi.

Meclis'te en büyük Sünni bloğun ise, Hariri önderliğinde oluşması bekleniyor.

Telif hakkı Reuters
Image caption Nasrallah, Pazar günkü seçimin sonucu ile Hizbullah'ın eylemlerinin doğruluğunun kanıtlandığını öne sürdü. Hizbullah destekçileri sokakta kutlama yaptı.

İran etkisi

Sonuçlar, ABD tarafından "terör örgütleri" listesinde bulunan Hizbullah'ın Suriye'de iç savaşa Devlet Başkanı Beşar Esad'a destek vermek amacıyla katılmasından bu yana güç kazandığının ve İran'ın bölgede etkinliğinin arttığının bir işareti olarak yorumlanıyor.

Lübnan'da iç savaş sonrası oluşturulan siyasi sistemde başbakanın Sünni olması zorunluluğu bulunuyor. Hariri Meclis'teki 21 milletvekiliyle yeni hükümeti kurabilecek tek aday.

Telif hakkı Reuters
Image caption Hariri siyasi istikrarın sağlanması için başka siyasi gruplarla da işbirliğine açık olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Hristiyanlar, Meclis Başkanı da Şiiler arasından seçiliyor.

Bununla birlikte kurulacak yeni hükümetin mevcut yönetimde olduğu gibi tüm partileri kapsaması bekleniyor.


İlgili Konular