Filistin protestoları: İsrail basını Türkiye ile gerilimi nasıl yorumluyor?

netanyahu ve erdoğan Telif hakkı AFP

İsrail askerlerinin Gazze Şeridi'ndeki protestolara müdahalesinde en az 60 Filistinlinin hayatını kaybetmesi sonrası, İsrail ve Türkiye'den karşılıklı sert açıklamalar geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "soykırım" yapmakla suçladığı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Erdoğan'dan ahlak dersi alacak değiliz" dedi. İki liderin Twitter hesaplarından yaptığı atışma ile gerginlik tırmanmış durumda.

Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan İsrail'in Ankara Büyükelçisi'nden bir süre ülkesine dönmesi istenirken, İsrail de Türkiye'nin Kudüs'teki Büyükelçisi'nden ülkeyi terk etmesini isteyerek misilleme yaptı. Son olarak Türkiye Kudüs Başkonsolosunu geri çağırdı.

Peki İsrail basınında Ankara ile yaşanan gerilim nasıl yer buldu?

Telif hakkı Getty Images
Image caption İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh

'Seçim öncesi Erdoğan için kan iftirası dahil her yol mübah'

Netanyahu hükümetine yakınlığıyla bilinen Yisrael Hayom gazetesi yazarı Nadav Şragai, 16 Mayıs tarihli yazısında Erdoğan'ın 'soykırım' suçlamasını '24 Haziran seçimleri öncesi bir taktik' olarak niteledi.

"Erdoğan megalomanyak rüyalarında Osmanlı İmparatorluğu'nun ve hanedanın son günlerinin girdabına kendini kaptırmış gidiyor" ifadelerini kullanan Şragai, Erdoğan'ı bir 'İslam halifeliği kurmaya çalışmakla' suçladı.

İsrailli yazar şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken Erdoğan'a her yol mübah: İsrail'i soykırımla suçlayıp kan iftirası atmak bile. Türkiye konsolosunun ihracı, ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi için atılan adımların ilki olmalı. Türkiye kaybedecek bir şeyleri olduğunu anlamalı."

'İsrail-Türkiye ilişkileri uçurumun kenarında'

Merkezdeki ana akım Yedioth Ahronoth gazetesinden Şimon Schiffer ise, İsrail-Türkiye ilişkilerini yakından izleyen bir yetkilinin şu sözlerine atıf yaptı:

"Uçurumun kenarına geldik. İki tarafa da atlamamalarını öneriyorum."

Schiffer, Türkiye'nin İsrail hükümetinin Avrupa, Asya ve Güney Afrika'da yarattığı öfke dalgasının son parçası olduğunu, Netanyahu'nun da bu uluslararası öfkeyi dindirmekte "sefil bir başarısızlık örneği" gösterdiğini öne sürdü.

Telif hakkı Getty Images
Image caption İstanbul'da İsrail'i protesto eden gruplar, "Filistin Filistin halkının toprağıdır" ve "İsrail'le doğalgaz anlaşmasına hayır" yazılı dövizler taşıdı.

Haaretz: Hükümet krizi rasyonel biçimde yönetmeli

Merkez solda yer alan bağımsız Haaretz gazetesinde bir köşe yazısı kaleme alan Sami Peretz ise İsrail hükümetinin yaşanan krize 'rasyonel bir risk yönetimi ile' karşılık vermesi gerektiğini söylüyor.

Peretz yazısında, "Eğer dünya Gazze'de yaşanan kanlı olaylardan rahatsızlık duyuyorsa, İsrail bunu değerlendirip ülkeleri ve siyasi liderleri Gazze'ye yatırım yapmaları konusunda ikna edebilir. Burada Hamas'ın ödüllendirileceği endişesi, yeni kanlı olayların yaşanması riskine kıyasla gözardı edilebilecek boyutta kalır" diyor.