Kılıçdaroğlu: İran, Irak ve Suriye ile Orta Doğu Barış Teşkilatı kuracağız

Kılıçdaroğlu Telif hakkı Getty Images

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde İran, Irak ve Suriye ile bir araya gelerek Orta Doğu Barış Teşkilatı kuracaklarını söyledi.

Eskişehir Sanayi Odası'nda konuşan Kılıçdaroğlu "Bunlar akraba devletler: Bütün hepsinde Ezidiler, Kürtler, Araplar, Türkmenler var. Egemen güçler bölge üzerinde hakimiyet kurmak istiyor, bu dört devletin ortak aklı yok mu?" dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Savaş zorunlu olmadıkça cinayettir" dediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Kavgayı değil barışı düşünürseniz bütün sorunlar çözülür" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de devlet planlamasının olmamasını eleştirdi ve "Bugün okula giden çocuklar mezun olduklarında çalışma alanlarının yüzde 65'i yok olmuş olacak" dedi.

CHP lideri, sanayicilerin ara eleman bulamamaktan şikayet ettiğini, iktidara geldiklerinde İnsani Gelişme Stratejileri ve Bilgi Politikaları Kurumu kuracaklarını söyledi.

'17. yüzyılın sağ-sol kavramlarıyla 21. yüzyıl sorunları çözülemez'

Üniversitelerde bilgi üretilemediği için Türkiye'nin orta gelir tuzağını aşamadığını belirten Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Üniversitelere baskı uygularsanız, sizin gibi düşünmeyeni kovarsanız üniversiteler nasıl bilgi verecek? İran üniversitelerinin ürettiği bilgi Türk üniversitelerini geçti.

"Akademisyenlerimiz geleceklerini nerede arıyor, Türkiye'de mi Batı'da mı? Neden Batı'ya gidiyorlar Aziz Sancar gibiler? Çünkü burada imkan sağlanmıyor.

"Bir bildiri imzaladı diye profesörler üniversiteden atılır mı? O bildiriye ben de karşıyım ama bir bildiriye karşı profesör atılır mı? Bu söylediğim sorunlar çözülürse Türkiye orta gelir tuzağını aşar."

"Şu anda Türkiye'de hiçbirinizin can ve mal güvenliği yok. Hepinizin mal varlığı bir kararnameye bağlı. Bir de gizlilik kararı koyulur, dosyanıza avukat bile bakamaz. Bir de tutuklanırsınız, aylarca iddianame beklersiniz. Ben bunları söyledikçe FETÖ'cülükle suçluyorlar.

"Fransız Devrimi'nden sonra parlamentonun sağında paranın varlıklılar için, solunda halk için harcanmasını savunanlar oturmuş, oradan sağ sol kavramları çıkmış. 17. yüzyıl kavramlarıyla 21. yüzyıl sorunları çözülemez. Bunu sosyal demokrat bir partinin lideri olarak söylüyorum."

Telif hakkı Getty Images

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise, eğitimi "okul öncesinden sonuna kadar" ücretsiz kılacaklarını açıkladı.

İzmir'de düzenlenen mitingde konuşan İnce, "Fizik öğretmeni, teknolojiyi bilen Muharrem Abiniz olarak sizi Alman, İngiliz gençlerden daha iyi yetiştireceğiz" dedi.

AKP'nin 16 yıllık iktidarı boyunca polisleri, hemşireleri ve Alevileri düşünmediğini belirten İnce, "Seçim öncesinde Muharrem İnce söyleyince hatırladılar. İnce korku böyle bir şeydir işte" diye konuştu.

Asgari ücret vaadi: 2 bin 200 TL

İnce, iktidara gelince asgari ücreti 2 bin 200 TL'ye çıkartacaklarını, ekonominin büyüyeceğini ve gelirin adil bölüşüleceğini söyledi.

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Ne kandırıldım, ne kandırdım' sözlerini hatırlattı ve "Defalarda 'Kandırıldım' demedi mi? 'Rabbim beni affetsin' demedi mi?" diye sordu.

İnce sözlerine şöyle devam etti:

"AK Parti'ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum. Erdoğan 'Bunlar camiyi de yıkar' diyor. Burası siyaset meydanı, burada cami konuşulmaz. AK Parti'ye oy verenler, bu söylemden memnun musunuz? Ayıp bu, insan bunu söylemekten utanır.

"Bir daha 'CHP cami yıkar' gibi bir laf ederse perişan edeceğim onu meydanlarda.

"Meydanlarda konuşmamız gereken ekonomi, yüreğin yetiyorsa çık karşıma ekonomi konuşalım."