İtalya’da siyasi düğüm çözüldü: Popülist koalisyon hükümeti kuruldu

  • Övgü Pınar
  • Roma
İtalya'nın yeni başbakanı Giuseppe Conte

Kaynak, EPA

Fotoğraf altı yazısı,

İtalya'nın yeni başbakanı Giuseppe Conte

İtalya'da 4 Mart'ta yapılan genel seçimlerden yaklaşık 3 ay sonra hükümet düğümü çözülerek 5 Yıldız Hareketi ve Lig partilerinin ortaklığında bir koalisyon hükümeti kuruldu.

Seçimler sonrası siyasi hükümet kurulamaması üzerine cumhurbaşkanının geçici bir teknik hükümet kurma görevini verdiği Carlo Cottarelli bu akşam görevi iade etti.

Cumhurbaşkanı, hükümeti kurma görevini 8 gün içinde ikinci kez 5 Yıldız Hareketi-Lig partilerinin oluşturduğu popülist koalisyonun başbakan adayı Giuseppe Conte'ye verdi.

İlk olarak geçen hafta Çarşamba günü hükümet kurmakla görevlendirilen Giuseppe Conte, koalisyonun ekonomi bakanı adayının Cumhurbaşkanı'nın onayından geçmemesi üzerine geçen Pazar günü görevi iade etmişti.

Pazartesi günü de Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella yeniden seçimlere gidilmesi ve o zamana kadar ülkeyi idare edecek geçici bir teknik hükümet kurulması kararı almış, teknik hükümeti kurma görevini de ekonomist Carlo Cottarelli'ye vermişti.

Kaynak, EPA

Fotoğraf altı yazısı,

Carlo Cottarelli

Aradan henüz 4 gün geçmeden Cottarelli, bu akşam Cumhurbaşkanı ile görüşerek hükümeti kurma görevini iade etti.

Cottarelli, cumhurbaşkanıyla görüşmesi sonrası bir açıklama yaparak yeniden bir siyasi hükümet kurulma olasılığının belirmesi üzerine görevi iade ettiğini söyledi.

Cottarelli, "Siyasi hükümetin kurulması, yeniden seçimlere gidilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırarak belirsizliğin sürmesini engelleyeceği için ülke adına çok daha iyi bir çözüm" dedi.

Cottarelli, "Birkaç gün için bile olsa ülkeme hizmet etmekten onur duydum" diye de ekledi.

Cuma günü yemin töreni var

Basın açıklamasını izleyen gazetecilerin istisnai bir jestle Cottarelli'yi alkışlarla uğurlaması da dikkat çekti.

Cottarelli'nin görevi iade etmesinin ardından 5 Yıldız Hareketi-Lig partilerinin başbakan adayı Giuseppe Conte hükümeti kurmakla görevlendirildi.

8 gün içinde ikinci kez bu görevi alan Conte'nin hükümeti, bu kez Cumhurbaşkanı'nın nihai onayından da geçti.

Conte hükümeti için Cuma günü yemin töreni düzenleneceği açıklandı.

5 Yıldız Hareketi siyasi lideri Luigi Di Maio, hükümetin kurulmasını "Değişim Hükümeti gerçeğe dönüştü" sözleriyle kutladı.

Kaynak, EPA

Fotoğraf altı yazısı,

Hukuk profesörü Giuseppe Conte

Bu aşamaya nasıl gelindi?

Hiçbir parti ya da ittifakın parlamentoda çoğunluğu elde edemediği 4 Mart seçimlerinin ardından yapılan koalisyon görüşmeleri de başarısız olunca Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella 7 Mayıs'ta bir teknik hükümet kurulması ve ardından da erken seçimlere gidilmesi formülü önerdi.

Teknik hükümet ihtimali belirince 5 Yıldız Hareketi ve Lig partileri koalisyon görüşmelerine yeniden başladı ve bu kez anlaşmayı başardı.

5 Yıldız-Lig koalisyonunun "değişim hükümeti" adını verdiği hükümetin başbakan adayı olarak da dışarıdan bir isim, hukuk profesörü Giuseppe Conte seçildi.

Cumhurbaşkanı da 23 Mayıs'ta hükümeti kurma görevini Conte'ye verdi.

Başka bir bakanlık verilecek

Ne var ki koalisyon hükümeti kurma çalışmaları, 5 Yıldız ve Lig'in Ekonomi Bakanlığı'na euro karşıtı görüşleriyle bilinen ekonomist Paolo Savona'yı aday göstermesi üzerine tekrar çöktü.

Cumhurbaşkanı Mattarella, 27 Mayıs'ta bakanlar kurulu listesinde yer alan Savona'ya veto koyunca ve koalisyon ortakları da başka bir bakan adayı seçmeyi reddedince 5 Yıldız-Lig hükümeti ihtimali rafa kaldırıldı.

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

Paolo Savona

5 Yıldız-Lig koalisyonunun başbakan adayı Giuseppe Conte hükümeti kurma görevini iade etti.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Mattarella 28 Mayıs'ta geçici bir teknik hükümet kurmak üzere, geçmişte Türkiye'de de görev yapan eski IMF yöneticisi Carlo Cottarelli'yi görevlendirdi.

Cottarelli hükümet kurma çalışmalarına başlar başlamaz, 5 Yıldız ve Lig'den teknik hükümet kurulmasına itirazlar geldi ve iki parti yeniden koalisyon görüşmelerine döndü.

Cumhurbaşkanı'nın reddettiği bakanlar kurulu listesi üzerinde yeniden çalışmaya başlayan iki parti, sonunda ihtilaflı Ekonomi Bakanı adayları Paolo Savona'yı başka bir bakanlığa kaydırma formülü üzerinde uzlaştı.

Yeni hükümette Savona, Avrupa ile İlişkiler Bakanı olarak görev yapacak.

Ekonomi ve Maliye Bakanlığı'na ise ekonomi profesörü Giovanni Tria getirilecek.

5 Yıldız lideri Luigi Di Maio ile Lig lideri Matteo Salvini de Başbakan Yardımcılığı yapacak.

Salvini aynı zamanda İçişleri Bakanı olacak.

Di Maio da Kalkınma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevini de üstlenecek.