Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması: Yol haritasını onayladık, güvenliği Türk ve ABD güçleri birlikte sağlayacak

Mevlüt Çavuşoğlu ve Mike Pompeo Telif hakkı @MevlutCavusoglu
Image caption Mevlüt Çavuşoğlu ve Mike Pompeo

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo ile Washington'da bir araya geldi. Çavuşoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ABD ile yol haritasını onayladıklarını, Menbiç'te güvenliği Türk ve ABD güçlerinin birlikte sağlayacaklarını söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, "Yol haritası ABD'nin bize 2016'da verdiği sözün tutulması anlamına geliyor. PKK/PYD-YPG bölgeden temizlenecek ve baskı ile kentlerini terk eden Münbiçliler şehirlerine geri dönecektir. Bu işbirliği diğer bölgelerde de devam edecek" dedi.

Çavuşoğlu, "Artık ABD ile ilişkilerde bize göre topu taca atma sürecinin bitmesi lazım. Suriye bunun önemli bir adımıdır" diye konuştu.

Yol haritasının sadece onaylanmasının değil uygulanmasının da önemli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, güvene dayalı adımlar atmak gerektiğine dikkat çekti.

Çavuşoğlu, "ABD daha önce sözünü tutmamış ve terör örgütlerine destek vermişti" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı daha önce YPG'nin Menbiç'ten çekileceğini söylemiş, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Neuert ise Türkiye ile bu konuda herhangi bir anlaşmaya varılmadığını açıklamıştı.

Bozdağ: Hepsi takvime bağlanmış durumda

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye ve ABD'nin "YPG'nin bölgeden çekilmesi konusunda ve yönteminde mutabakat sağladığının" altını çizdi.

"Bütün bunların hepsi takvime bağlanmış durumdadır" diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Umarız ki müttefikimiz ABD, aramızdaki bu ön mutabakat çerçevesinde alınan kararların birlikte hayata geçirilmesi konusunda mutabakatın gereğini yerine getirir."

Menbiç, ABD ile Türkiye arasında bir süredir gerginlik konusu.

Menbiç, Türkiye'nin Afrin'e Zeytin Dalı Harekâtı harekatı sonrası müdahale zincirinde ilk halka olarak görülüyor.

Türkiye YPG'yi "terör örgütü" olarak nitelerken, ABD ise alandaki en önemli müttefiklerinden biri olarak görüyor. Ankara ABD askerlerinin Menbiç'ten çekilmesi çağrısında bulunurken, Washington cephesi buna yanaşmıyor.

Çavuşoğlu geçen hafta YPG'nin Menbiç'ten çekilmesine ilişkin yol haritasının somut bir takvime bağlı olduğunu söylemişti. Yol haritasıyla ilgili gündeme gelen bazı detaylar oldu ama ABD tarafından doğrulanmadı . ABD cephesinde daha ziyade, "işbirliğinin artırılması için yol haritasına ilişkin ana hatların" belirlendiği vurgusu öne çıktı.

Öte yandan Anadolu Ajansı'nın (AA) haberinde 3 aşamalı şu plandan bahsedilmişti:

  • İlk 30 gün içerisinde YPG Menbiç'i terk edecek
  • 45 günün sonunda ABD ve Türkiye askeri ve istihbari unsurlarla ilçede ortak denetime başlayacak
  • 60 gün zarfında yerel unsurlardan yönetim kurulacak

Bu çizelgeye ABD'den bir yalanlama gelmemişti.

Çavuşoğlu ise "Sahada atılacak adımlara bağlı. 6 aydan az bir süreden bahsediyoruz" sözleriyle bu zaman çizelgesinin doğru olmadığına işaret etti.


İlgili haberler