Kadına şiddet tartışılırken 'Erkeklerle yatmayı bırak' diyen senatör özür dilemiyor

Sarah Hanson-Young

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Sarah Hanson-Young

Avustralyalı senatör Sarah Hanson-Young, Senato'da kadına şiddet konusu tartışılırken kendisine "Erkeklerle yatmayı bırak" diyen bir senatörü istifaya çağırdı.

Liberal Parti senatörü David Leyonhjelm'in, Young'ı hedef alan açıklamaları kamuoyunda büyük tepki topladı.

Kınanan Leyonhjelm, özür dilemeyeceğini söyledi.

Senato'da kadına yönelik şiddeti engelleme çabaları çerçevesinde kadınların kendilerini koruyabilmesi için silah ithalatının gevşetilmesi önerisi görüşülürken, David Leyonhjelm, tasarıya karşı çıkan Young'a "erkeklerle yatmaktan vazgeçmesi gerektiğini' söyledi.

David Leyonhjelm'in daha sonra Senato Genel Kurulu'nda Young'a küfrettiği belirtildi.

Pazar günü Sky televizyonuna çıkan senatör, Young için benzer şeyler söyledi.

'Özür dilemek samimiyetsizlik olur'

Sky News, "dehşet verici' açıklamaları nedeniyle senatörden özür dilemesini isterken Leyonhjelm buna yanaşmadı, "Özür dilemek samimiyetsizlik olur. Kolaya kaçmak olur. Benim özür dileyecek bir şeyim yok" dedi.

Leyonhjelm, Young'ın açıklamalarıyla tüm erkekleri "tecavüzcü" gibi gösterdiğini savundu.

Kadına şiddet, 2 hafta önce 22 yaşındaki kadın komedyen Eurydice Dixon'ın öldürülmesinden sonra yeniden ülke gündemine oturmuştu.

Young, sosyal medya üzerinden gelen destek mesajlarına Twitter üzerinden yanıt verdi ve "İşyerlerindeki, günlük yaşamlarındaki cinsiyetçilik, cinsel taciz ve suistimal hakkında görüş belirten kadınlara 2018'de hala bu tür saldırılar olması çok üzücü. Bir kadın, bir kızkardeş ve bir anne olarak bu tür saldırganlık ve cinsiyetçi hakaretler kaşısında yılmayacağım" diye konuştu.

Yeşiller Partisi üyesi olan Young, Leyonhjelm'e dava açabilmek için hukuki yardım alacağını söyledi.