Trump: Şimdilik NATO'dan çıkmayı düşünmek gereksiz

ABD Başkanı Donald Trump Telif hakkı Reuters
Image caption ABD Başkanı Donald Trump

Brüksel'deki NATO Zirvesi sonrası bir basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Donald Trump, ittifak üyesi ülkelerin her yıl milli gelirlerinin yüzde 2'den fazlasını savunma harcamalarına ayırmayı kabul ettiklerini söyledi. Trump, "Kongre onayı olmadan ABD'yi NATO'dan çekebilirim ama buna gerek yok. Şimdilik NATO'dan ayrılmayı düşünmek gereksiz" dedi.

Donald Trump'a basın toplantısında bir gazeteci, "Diğer ülkeleri, ABD'yi NATO'dan çekmekle tehdit ettiniz mi?" diye sordu.

Trump'ın bu soruya yanıtı, "İnsanlara, yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemeleri halinde çok mutsuz olacağımı söyledim" oldu.

"NATO bugün iki gün öncesine göre çok daha güçlü ve adil" diyen Trump, zirvede dün son derece kararlı bir şekilde hareket ettiğini vurguladı ve "NATO'ya inandığını" söyledi.

Trump, bugün NATO ülkelerinin önceki yıllara kıyasla savunma harcamalarını toplam 33 milyar dolar artırmış olmasının kendisini çok mutlu ettiğini belirtti.

CNN'e konuşan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, üye ülkelerin bütçelerinin yüzde 2'sini harcama sözü bulunduğunu söyledi.

Üye ülkeler dört yıl önce, 2024'e kadar harcamalarını bu seviyeye çekme sözü vermişti.

Trump yöntemi

Jonathan Marcus, BBC diplomasi muhabiri

Trump dünyasına hoş geldiniz. NATO toplantısı sonrası düzenlediği basın konferansı sertlikle gariplik arasında gidip gelse de sözlerinin etkisi olduğuna şüphe yok.

Jens Stoltenberg'e göre savunma harcamalarını artırma konusunda "yeni bir aciliyet hissi oluştu".

Fakat harcamaların ne hızda ve kadar artırılacağını bekleyip görmemiz lazım.

Kuzey Kore'deki toplantıda olduğu gibi gerçeklik Başkan Trump'ın karar verdiği şekilde gözüküyor.

NATO'nun ana üyesi olan ABD'nin başkanının, ülkesinin NATO'dan çekilme ihtimali üzerine konuşması bile sıra dışı.

Fakat Brüksel'deki zirvenin sonunda ittifaka inandığını söyledi.

Bu uyumsuzluk, Trump'ın yönteminin kalbinde yatıyor. İstediği sonuçları aynı anda hem ittifakı güçlendirerek hem de zayıflatarak alıyor veya alıyor gibi gözüküyor.

NATO liderleri zirve bittiği için rahatlamış; fakat Trump'ın Helsinki'de Vladimir Putin'le ne konuşacağı konusunda da bir o kadar huzursuzdur.

'Almanya'yı Moskova kontrol ediyor' demişti

ABD Başkanı Donald Trump daha önce sık sık ABD dışındaki NATO üyelerinin savunma harcamalarının yeterli olmamasından şikayetçiydi.

Donald Trump'ın eleştirdiği ülkelerin başında ise Almanya geliyordu.

Trump ayrıca Almanya'nın Rusya'ya enerji konusunda bağımlı olduğunu ve "tamamen Moskova tarafından kontrol edildiğini" söylemişti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
NATO: Kuzey Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü

ABD Başkanı bugün iki gün sürecek bir çalışma ziyareti için İngiltere'ye gelecek.

İngiltere'de çok sayıda Trump karşıtı protesto gösterisi düzenlenmesi bekleniyor.