Trump seçimlere müdahale iddiaları konusunda FBI'a karşı Rusya'nın yanında yer aldı

Trump ve Putin Telif hakkı Getty Images

ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de gerçekleşen ikili zirvenin ardından düzenledikleri basın toplantısında, ilişkilerin yeni bir döneme girdiğini vurguladı. Trump, Rusya'nın 2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları konusunda Amerikan İstihbarat Servisi'ne (FBI) karşı Rusya'nın yanında yer aldı.

Trump'ın Rusya'ya yönelik sorgulayıcı bir tavır takınmaması eleştiri konusu oldu.

İki saat süren toplantı sonrası Trump, "Soğuk Savaş sırasında bile ABD ve Rusya güçlü bir diyaloğu korumayı başardı" dedi ve ekledi:

"İlişkilerimiz daha önce hiç şimdiki kadar kötü olmadı. Ama bu durum yaklaşık dört saat önce değişti. Gerçekten böyle olduğuna inanıyorum."

Trump, bugünkü toplantının daha uzun soluklu bir sürecin başlangıcı olduğunu ifade etti.

Putin ise dünyadaki sorunları sıraladıktan sonra, "Bunlarla sadece birlikte çalışırsak başedebiliriz" ifadesini kullandı.

Putin: Seçimleri Trump'ın kazanmasını istedim

Toplantıda, Rusya'nın 2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları da gündeme geldi.

Putin bu konuda, "Daha önce de söylediğim gibi Rusya, ABD'nin içişlerine hiçbir zaman müdahale etmedi ve hiçbir zaman müdahale etmeyecek" dedi.

Seçimleri Trump'ın kazanmasını isteyip istemediğine ilişkin bir soruya Putin, "Evet, istedim, çünkü ABD ve Rusya ilişkilerini normalleştirmekten bahsediyordu" yanıtını verdi.

Trump da Rusya'nın 2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları konusunda FBI yerine Moskova'nın tarafını tuttu.

ABD'deki istihbarat servislerine güvendiğini söyleyen Trump, Putin'in görüşme sırasında güçlü bir şekilde iddiaları reddettiğini söyledi.

Rusya'nın seçimlere müdahale ettiğine inanmak için bir neden olmadığını da sözlerine ekledi.

ABD'de geçen hafta 12 Rusya vatandaşı hakkında Demokrat adayların e-postalarını seçim sürecinde 'hack'ledikleri gerekçesiyle dava açılmıştı.

Trump'ın basın toplantısı sırasında Rusya'ya yönelik sorgulayıcı bir tavır takınmaması eleştiri konusu oldu.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Trump Putin'i Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmadaki başarısı nedeniyle tebrik etti, Putin ise 'Top artık sizde' sözleriyle Trump'a futbol topu hediye etti

Putin şantaj iddiasını yalanladı

Basın toplantısı sırasında Putin'e ellerinde Trump'a şantaj uygulamak için materyallerin olup olmadığı da soruldu.

Bu soruyu gülerek karşılayan Putin, iddialara dayanak olan zaman diliminde Trump'ın ülkede olduğunu bilmediğini söyledi.

Bir süredir Kremlin'in elinde Trump'ın özel hayatına dair 'şantajlık belge ve görüntüler' olduğu iddiaları dolanıyordu.

İddialara göre, Rus istihbarat servisinin elinde, Trump'ın Moskova'daki Ritz-Carlton otelinde kaldığı sırada, bir grup seks işçisi ile görüntülendiği bir video bulunuyor.Suriye de konuşuldu

Zirvede, Suriye'de yedi yıldan uzun bir süredir devam eden savaş da gündeme geldi.

Putin, "Suriye'de barış ve uzlaşma ortak çalışmanın ilk örneği olabilir" dedi.

Suriye konusunun toplantıda uzun uzadıya görüşüldüğünü söyleyen Trump ise, "Suriye karışık bir mesele" diye konuştu.

İki ülkenin arasındaki işbirliğinin yüzbinlerce kişinin hayatını kurtarabileceğini sözlerine ekledi.

Telif hakkı AFP

Toplantı öncesi gazetecilere poz veren iki lider, kısa açıklamalarda bulunmuştu.

ABD Başkanı Trump açıklamasında, "Doğruyu söylemek gerekirse, son yıllarda ilişkilerimiz çok iyi değildi. Uzun süredir bu görevde değilim, iki yıla yakın bir süre oldu ama bence olağanüstü ilişkilere sahip olacağız, öyle umuyorum. (...) İki nükleer gücüz, bence dünya da iyi geçinmemizi istiyor" demişti.

Donald Trump, ikili ilişkilerin sorunlu olmasından Washington'ın eski "ahmaklık ve aptallık"larını sorumlu tutmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise, "İlişkilerimiz ve dünyadaki sorunlu alanlar hakkında gerçek anlamda konuşmamızın vakti geldi" ifadelerini kullanmıştı.


Telif hakkı Reuters
Image caption Helsinki'de Trump karşıtı protestolar düzenleniyor.

12 Rusya vatandaşı neyle suçlanıyor?

ABD'de 12 Rusya vatandaşı hakkında hazırlanan iddianamede, söz konusu kişilerin Mart 2016'dan itibaren Demokrat Başkan adayı Hillary Clinton'a yönelik siber saldırılar başlattıkları iddia ediliyor.

11 ayrı suçla itham edilen Rusya vatandaşlarının Ulusal Demokratik Komite'nin sistemlerine siber saldırılar düzenlediği ve parti içi yazışmaları ele geçirdiği de iddialar arasında.

ABD'de Demokrat Parti'nin önde gelen isimlerinden Tom Perez, Başkan Trump'a Putin'le görüşmesini iptal etmesi çağrısı yapmış ve "Putin ABD'nin dostu değil" demişti.

Cumhuriyetçi Senatörlerden John McCain de "Başkan yaşananlardan Putin'i sorumlu tutmaya hazır değilse bu görüşme yapılmamalı" demişti.

Ancak Trump bu sabah paylaştığı Twitter mesajlarında Rusya ile ilişkilerde gelinen noktadan önceki yönetimleri sorumlu tuttu ve "Yıllarca süren ABD ahmaklığı ve aptallığı yüzünden Rusya ile ilişkilerimiz hiç olmadığı kadar kötü durumda. Şimdi üstüne bir de cadı avı başlatıldı!" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın hesabı da bu paylaşımı beğendi.

İlgili haberler