Trump, gizli ses kaydı iddiasıyla ilgili konuştu: 'En sevdiğiniz başkanınız masum'

Karen McDougal Telif hakkı Getty Images
Image caption Karen McDougal

ABD Başkanı Donald Trump'ın, 2016 yılındaki seçimlerden iki ay önce eski Playboy modeli Karen McDougal'a ödeme yapılması konusunda gerçekleştirdiği görüşmenin Trump'ın eski avukatı Michael Cohen tarafından gizlice kaydedildiği ortaya çıktı.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın bu yılın başlarında Cohen'in ofisine yaptığı baskında bu bant kaydını ele geçirdiği belirtiliyor.

Trump bunun üzerine attığı tweette, "Hükümetin sabahın köründe bir avukatın mülküne girmiş olması akıl alır gibi, duyulmuş şey değil. Daha inanılmaz olanı ise bir avukatın müşterisinin ses kaydını alması, hiç duyulmamış hatta belki de yasa dışı bir şey. İyi haber ise en sevdiğiniz başkanınızın masum olması!"

Telif hakkı Twitter

New York Times gazetesine göre 2 dakikalık kayıtta Trump ve Cohen, Trump'la ilişkisi olduğunu söyleyen McDougal'a susması için yapılacak ödemeyi konuşuyor.

'2006'da Trump'la 10 ay ilişki yaşadım'

McDougal, Trump'la 2006'da 10 ay süreyle ilişki yaşadığını iddia ediyor.

Bu ilişkinin Trump'ın küçük oğlunun doğumundan hemen sonra başladığı öne sürülüyor.

Trump'ın eski avukatı Cohen hakkında ise halihazırda vergi yolsuzluğu ve seçim yasalarını ihlal suçlamasıyla soruşturma yürütülmekte.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Cohen

Gazeteye göre, Trump'ın avukatı eski New York belediye başkanı Rudy Giuliani, bant kaydını doğruladı.

Ancak Giuliani McDougal'a herhangi bir para gönderilmediğini ve Trump'ın yanlış bir şey yapmadığını savundu.

Trump'ın avukatları daha önce Başkan'ın McDougal'la ilişkisini yalanlamışlardı.

Telif hakkı EPA

Dergi hikayeyi satın almıştı

Başkanlık seçimi kampanyasının son aylarında McDougal'ın hikayesini National Enquirer'a 150 bin dolara sattığı ancak gazetenin sonradan bunu yayımlamaktan vazgeçtiği iddia ediliyor.

Giuliani'ye göre gizlice kaydedilen görüşmede Trump ve Cohen, Enquirer'dan haberin yayın haklarının satın alınmasını tartıştı.

Giuliani, "Michael'in sözünü ettiği ödeme yapılmadı. Ama önemli olan Başkan'ın ödeme yapılacakca bunun kayıtlara geçmesi için kuralına göre çekle yapılması gerektiğini söylemesi" dedi.

Trump daha önce 2006'da bir otel odasında ilişkiye girdiği porno yıldızı Stormy Daniels'a sessiz kalması 130 bin dolar ödeme yapıldığını kabul etmişti.