Trump'ın eski dış politika danışmanı Carter Page: FBI'ın suçlamaları komik, Rus ajanı değilim

Carter Page Telif hakkı EPA
Image caption Carter Page

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski dış politika danışmanlarından Carter Page, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) kendisine yönelik suçlamalarını "komik" bulduğunu söyledi. Page, "Rus hükümetiyle işbirliği yaptığı ve komplo kurduğu" yönündeki suçlamalar için "Adeta şaka gibi" dedi.

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Page, FBI'ın özellikle, kendisini "Rus hükümetinin danışmanı" olarak tanımlayarak "çizgiyi aştığını" söyledi.

"Hiçbir zaman bir dış gücün ajanı olmadım" diyen Page, kendisini hakkkındaki asılsız suçlamalarla mahkemelerin yanlış yönlendirildiklerini belirtti.

Page, daha önce kendisini "Kremlin'in gayriresmi danışmanı" olarak lanse ettiğine dair bir soruya ise "Temas kurduğum kişiler resmi çevreler değildi" yanıtını verdi.

Enerji sektöründe danışmanlık yapan ve Rusya'yla köklü ilişkileriyle de bilinen Carter Page, başkan adayı olduğu dönemde Trump ekibiyle ilk kez 2015 yılında temas kurmuştu.

Seçim kampanyasını yöneten Corey Lewandowski ile görüşmesi sonrası Trump, Mart 2016'da Page'i, "birkaç dış politika danışmanından biri" olarak nitelendirmişti.

Page, Rus yetkililer ile Trump'ın kampanya ekibi arasında arabuluculuk yaptığına dair suçlamalar sonrası istifa etmiş, hakkındaki iddiaları ise reddetmişti.

FBI: Carter Page, Rus hükümetiyle işbirliği yapıyordu

FBI'ın gizliliğini kaldırdığı belgelere göre ise kurum, Carter Page'in 2016'daki başkanlık seçimleri kampanyası süresince "Rus hükümetiyle işbirliği ve kumpas yaptığına" inanıyordu.

Mahkeme tutanaklarında, Page'in, gözetim altında tutulmasına neden olan Rus istihbaratı yetkilileriyle bağlantısına dikkat çekiliyor.

FBI, gizliliği kaldırılan belgeleri ABD kurumlarının bilgi edinme hakkı başvuruları kapsamında Cumartesi gecesi yayımladı.

Yetkililer hakkındaki gözetim başvuruları, başvuruların yenilenmesi ve Page hakkındaki soruşturmaya dair bilgilerin olduğu belgeler tam 412 sayfa.

Belgelerde ayrıca Page'in Rus istihbaratı yetkilileriyle de ilişkileri olduğu belirtiliyor.

Telif hakkı EPA
Image caption ABD Başkanı Donald Trump

Trump: Saçma sapan belgeler

ABD Başkanı Donald Trump ise konuyla ilgili attığı tweetlerde ülkesinin kurumlarını eleştirdi.

Donald Trump, "saçma sapan" dediği belgelerle ilgili olarak "Adalet Bakanlığı'nın ve FBI'ın mahkemeleri yanlış yönlendirdiğini gösterdiğine dair şüphe bırakmadılar" dedi.

Trump ayrıca bu belgelerle, seçim kampanyasıyla ilgili "yasadışı casusluk faaliyeti" yürütüldüğünün görüldüğünü söyledi.

Demokratların Temsilciler Meclisi'ndeki lideri Nancy Pelosi ise "Trump'ın sürekli tekrarladığı iddiaların aksine bu belgeler, Trump kampanyasının üst düzey bir yetkilisinin, 2016 başkanlık seçimlerine yasadışı yollarla müdahale etme ve baltalama amacıyla Rusya'yla işbirliği yaptığının açık bir kanıtıdır" dedi.