'Irkçılık' eleştirisini reddeden Almanya Futbol Federasyonu: Mesut Özil, Erdoğan ile fotoğrafına açıklama getirmeliydi

İlkay Gündoğan, Mesut Özil, Cumhurbaşkanı Erdoğan Telif hakkı AFP
Image caption İlkay Gündoğan, Mesut Özil, Cumhurbaşkanı Erdoğan

"Irkçılık" eleştirisi yaparak Almanya milli takımını bıraktığını duyuran yıldız futbolcu Mesut Özil'in yazılı açıklamasına Almanya Futbol Federasyonu'ndan (DFB) yanıt geldi.

Açıklamada takımda kilit bir öneme sahip Özil'in başarıları takdir edilirken ayrılık kararından ötürü üzüntü duydukları ancak bu karara saygı gösterdikleri aktarıldı.

DFB, ırkçılık iddialarını reddederken entegrasyona ayrıca önem verildiğini vurguladı. "Almanya Futbol Federasyonu, en üst düzeyden günlük görevlerde yer alan kişilere kadar her zaman çeşitliliğin yanındadır" denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan fotoğraflar Almanya'da çoğu kişinin aklında soru işaretleri doğurdu. Özeleştiri yaparak DFB'nin de bu konuda bir rolü olduğunu kabul ediyoruz.

"Aynı zamanda Mesut Özil'in Jerome Boateng'in aksine ırkçı sloganların hedefi haline geldiğinde yeterince koruma altına alınmadığını hissetmesinden ötürü üzüntü duyuyoruz.

"Ancak Mesut Özil'in İlkay Gündoğan'ın da yaptığı gibi Rusya'daki Dünya Kupası'nda ne olduğundan bağımsız olarak bu fotoğraf hakkında ortaya çıkan sorulara yanıt vermesi gerekirdi. DFB'de hep beraber bir takım olarak kazanıyoruz ya da kaybediyoruz."

Telif hakkı AFP

Merkel: Saygı duyuyorum

Özil'in bu kararını sözcüsü aracılığı ile değerlendiren Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Özil'in kararına saygı duyduğunu açıkladı.

Merkel açıklamasında, Mesut Özil'in değerli bir futbolcu olduğunu ve Alman Milli Takımı ve Almanya devleti için çok şey yaptığını vurguladı.

Özil, Almanya Milli Takımı'na Pazar günü sosyal medya hesaplarından yaptığı, başlarında "İki kalbim var. Biri Alman, diğer Türk" dediği uzun bir açıklamayla veda etmişti.

İngiltere Premier Ligi'nin önemli kulüplerinden Arsenal formasını giyen 29 yaşındaki oyuncu uzun açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mayıs ayı içinde çektirdiği fotoğraf sonrası gelen eleştiriler için "Bana ırkçılık ve saygısızlık yapıldığı hissindeyim" dedi.

Özil, Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Reinhard Grindel ve destekçilerini şu sözlerle eleştirdi: "Onların gözünde, kazandığımızda Alman, kaybettiğimizde ise göçmenim."

'Seninle oynamak bir zevkti, Abi'

Almanya Futbol Federasyonunun eski başkanı Theo Zwanziger ise giderek büyüyen tartışmanın "futbolun çok ötesine geçerek, entegrasyon ile ilgili çabalara büyük darbe indirdiğini" söyledi.

Özil'in milli takımdan takım arkadaşı olan Gana asıllı Jerome Boateng de Twitter hesabından, "Seninle oynamak bir zevkti, Abi" mesajını paylaştı.

Almanya'nın köklü kulüplerinden Bayern Münih'in Başkanı Uli Hoeness de Özil'in bırakma kararı ile ilgili oyuncuyu sert bir dille eleştiren bir açıklama yaptı.

Bild gazetesine konuşan Hoeness şunları söyledi:

"Bu kabus bittiği için mutluyum. Zaten yıllardır (Özil) çok kötü oynuyordu. Son ikili mücadeleyi de 2014 Dünya Kupası öncesi kazanmıştı. Ve şimdi kötü oyununu bu fotoğraf arkasına saklıyor.