Venezuela lideri Maduro: Azami cezalar verilecek, kimseye acınmayacak

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Venezuela lideri olay sırasında canlı yayınlanan bir konuşma yapıyordu

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendisine drone olarak bilinen insansız hava araçları ile bir suikast girişiminde bulunulduğunu açıkladı.

Muhalefet partileri Maduro'nun bu olayı, kendilerini tasfiye etmek için kullanabileceği uyarısını yaparken Venezuela lideri son açıklamasında saldırının arkasında "Venezuela sağ partilerinin olduğundan şüphesinin olmadığını " söyledi.

Nicolas Maduro, "Azami cezalar verilecek. Kimseye acınmayacak" dedi.

Maduro Kolombiya'yı da suçladı

Maduro'nun suikast girişimi olarak adlandırdığı olay başkent Karakas'taki bir askeri geçit töreni sırasında konuşma yaparken gerçekleşti.

Canlı yayın kameraları tarafından kaydedilen olayda, Venezuela liderinin konuşması sırasında aniden yukarı bakışı hemen sonrasında ise askerlerin kaçışı görüldü.

Maduro olay sonrası yaptığı ilk açıklamada suikast girişiminden Kolombiya'yı sorumlu tutarken, Bogota bu suçlamanın "temelsiz" olduğunu duyurdu ve iddiayı reddetti.

Venezuelalı yetkililer, olayda patlayıcı yüklü iki drone'un kullanıldığını ve ile 7 askerin yaralandığını açıkladı.

Başlatılan soruşturma kapsamında bazı tutuklamalar gerçekleştirildiği de bildiriliyor.

Telif hakkı Reuters

Saldırı girişimi iddiası ile ilgili neler biliniyor?

Olay, Maduro, ulusal ordunun kuruluşunun 81'nci yılı etkinlikleri sırasında konuşma yaparken gerçekleşti.

İletişim Bakanı Jorge Rodriguez, yaptığı açıklamada patlayıcı yüklü iki insansız hava aracının protokol sıralarının yanında infilak ettiğini açıkladı.

Maduro ise gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşmasında, "Uçan bir cisim yanımda patladı, büyük bir patlamaydı. Hemen saniyeler sonra bir patlama daha gerçekleşti." dedi

Sosyal medyada olay sonrası paylaşılan fotoğraflarda Maduro'nun zırhlı kalkanla korumaya alındığı görülüyor.

Venezuela lideri, Kolombiya ve ABD içindeki bazı unsurların, kendisini öldürmek amacıyla bir "sağcı komplo" kurduğunu da söyledi.

Maduro, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'un "saldırının arkasındaki isim olduğundan hiç şüphesi olmadığını" da açıkladı.

Daha önce de Amerika'yı kendisine komplo kurmakla suçlayan Maduro, iddiaları ile ilgili herhangi bir delil dile getirmedi.

ABD ve Kolombiya suçlamaları reddetti

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Amerika'nın olayla bir ilgisi olmadığını açıkladı.

Kolombiya da suçlamaların "temelsiz" olduğunu savundu ve iddiaları reddetti.

Muhalefetteki partilerden birinin gençlik kolu başkanı olan Hasler Inglesias ise BBC'ye yaptığı açıklamada, "Ne olduğunu anlamış değiliz. 20 yıldır böyle bir girişim yapmayan muhalefetin, buna yeltenebileceğine inanmak kolay değil" dedi.

Muhalefet partileri ise Maduro'nun bu olayı, kendilerini tasfiye etmek için kullanabileceği uyarısını yapıyor.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Maduro'nun konuşma yaptığı alana yakın bir noktada polislerin ön cephesinde yanıklar olan bir binada araştırma yaptığı görülüyor.

İtfaiyecilerden 'gaz tankı patladı' açıklaması

Öte yandan, az bilinen Tişörtlü Askerler isimli bir grup sosyal medya üzerinden olayı üstlendiklerini duyurdu.

Grup, Maduro'nun patlayıcı yüklü iki drone ile hedef alındığını ancak bu insansız hava aracının askerler tarafından düşürüldüğünü açıkladı.

Olaya müdahale eden bir itfaiye birimi ise patlama ile ilgili farklı bir açıklama yaptı.

Associated Press haber ajansına isimlerinin açıklanmaması karşılığı konuşan 3 itfaiyeci, olayın bir apartmanda gaz tankının patlaması sonucu yaşandığını söyledi. Ancak onlar da bununla ilgili bir delil ortaya koymadı.

Nicolas Maduro, Mayıs ayında, kendisini 6 yıl daha yönetimde tutacak seçimleri kazanmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da "Cumhurbaşkanı'nın şahsına yönelik olduğu anlaşılan saldırı büyük bir üzüntü ile karşılanmıştır. Söz konusu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz." şeklinde bir açıklama yayımladı.

İlgili Konular