Dışişleri Bakanlığı'ndan "2 askerimiz Erdoğan'ın talimatıyla tutuklandı" diyen Yunan bakana yanıt: Sorumsuz ve ciddiyetsiz davranışlarının son örneği

Yunan Savunma Bakanı Kammenos Telif hakkı Getty Images
Image caption Yunan Savunma Bakanı Kammenos

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Mart ayından bu yana Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan 2 Yunan askerinin "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla tutuklandığını" öne süren Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'a tepki gösterdi. Aksoy, Kammenos'un sözlerini "sorumsuz ve ciddiyetsiz davranışlarının son örneği" olarak niteledi.

Antenna Televizyonu'na konuşan Kammenos askerler için, "Yunanistan'a firar eden 8 darbeci askerle takas edilmeleri amacıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla yakalandılar" ifadelerini kullanmıştı.

Aksoy ise Yunan bakanı "Sürekli anlamsız ve mesnetsiz iddialarla gündem olmaya çalışmakla" suçladı:

"Halen ülkesinde bulunan 15 Temmuz hain darbe girişiminin failleri konusundaki haklı ve hukuki beklentilerimizi yerine getirmeyen Yunanistan açısından kamuoyunun dikkatini başka yöne çevirmeye matuf bir çaba olarak düşünülmektedir."

İlk kez doğrudan Erdoğan'ı suçladı

Kammenos, daha önce de bu yönde açıklamalarda bulunmuştu. Ancak ilk kez doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı suçladı.

Meriç'teki sınırı "kaçak göçmenlerin izlerini takip ederken 150 metre geçtiklerini" kabul eden iki askeri, aynı bölgedeki Türk askerlerince yakalanarak Edirne Cezaevi'ne gönderilmişlerdi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Yunanistan'a firar eden 8 askerin serbest bırakılması Ankara'nın tepkisine neden olmuştu.

Panos Kammenos, ilk açıklamalarında 2 Yunan askerinin Türkiye tarafından "rehin" alındıklarını söylemişti.

Her ay başında "yargı gününe kadar tahliye edilmeleri" başvuruları reddedilen askerler 5 aydır Edirne Cezaevi'nde tutuklu.

Kammenos ise sivri diliyle sık sık Türk-Yunan ilişkilerinde gerginliği tırmandıran bir siysetçi.

Yunanistan'da, Savunma Bakanı'nın son açıklamasında Cumurbaşkanı Erdoğan'ı ilk kez doğrudan suçlayarak, iki ülke arasındaki söz düellosunu yeniden artıracağı şeklinde yorumlar yapılıyor.