Dışişleri Bakanlığı: Trump'ın ek vergi kararı devlet ciddiyetiyle bağdaşmıyor

trump Telif hakkı Reuters

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'den satın alınan çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin iki katına çıkarılmasına onay verdiğini açıkladı. Türk Lirası rekor düzeyde gerilerken, Dışişleri Bakanlığı "Trump'ın kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir" açıklamasını yaptı.

Dışişleri'nin açıklamasında, "ABD, bu tür yaptırım ve baskılarla işbirliği yönünde hiçbir sonuç elde edemeyeceğini, yalnızca çetin sınamalardan geçerek kazanılan müttefiklik ilişkimize zarar vereceğini bilmelidir. Türkiye kendisine karşı atılan tüm adımlara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli karşılık verilecektir" denildi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin sorunun "diplomasi, diyalog ve karşılıklı anlayışla çözülmesinden yana olduğu" mesajı verildi.

Trump Twitter mesajında, "Türk lirası, çok güçlü dolarımız karşısında hızla düşerken Türkiye'den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin ikiye katlanmasına onay verdim! Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil!" ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye'nin Trump'ın yaptırım kararına ilk yanıtı Ticaret Bakanlığı'ndan geldi.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır" denildi.

Türkiye'nin 2017 yılında demir çelik ihracatının toplam değeri 9,5 milyar dolar.

Bunun 1 milyar doları ABD'ye gerçekleşiyor.

Türkiye'nin alüminyum cevherleri ve alüminyum oksit ihracatının toplam değer ise 2017'de 18 milyon dolar.

Bunun 3 milyon doları ise ABD'ye yapıldı.

Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı dördüncü ülke olan ABD'ye 2017 yılında gerçekleşen ihracatın toplam değeri 8,6 milyar dolar. ABD'nin ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında ise Türkiye 34'üncü sırada.

Trump'ın Twitter mesajının ardından Türk lirası, dolar, euro ve sterlin karşısında rekor tazeledi. Dolar 6,87 TL, euro 7,85 TL, sterlin de 8,49 TL ile rekor kırdı.

Ticaret Bakanlığı'ndan tepki

Türkiye'den, ABD'nin son kararına ilk tepki Cuma akşamı Ticaret Bakanlığı'ndan geldi.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "ABD yönetimi tarafından daha önce duyurulan çelik ve alüminyum gümrük vergileri ile birlikte bugün duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır" denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye, kendi ticaret politikasını Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun şekilde belirlediği ve uyguladığı gibi, diğer üye ülkelerden de uluslararası kurallara aynı titizlikle riayet etmelerini beklemektedir.

"Tüm ihracatçılarımız gibi demir çelik ve alüminyum ihracatçılarımızı desteklemeye ve menfaatlerini diğer ülkelerin hukuka aykırı uygulamalarına karşı başta Dünya Ticaret Örgütü olmak üzere, tüm uluslararası platformlarda savunmaya devam edeceğiz. ABD, ülkemiz açısından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli bir ticaret ortağı olacaktır."