ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'tan Trump'a yanıt: Adalet Bakanlığı'nın eylemleri siyasi hesaplardan etkilenmeyecektir

jess sessions

Kaynak, AFP

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, Fox televizyonu ile mülakatında "Adalet Bakanlığı'nı hiçbir zaman idare edemedi" sözleriyle kendisini hedef alan Başkan Donald Trump'a yanıt verdi. Sessions, yaptığı yazılı açıklamada "Adalet Bakanlığı'nın eylemleri siyasi hesaplardan etkilenmeyecektir" ifadelerini kullandı.

Session'ın açıklaması, Başkan Trump'ın 'azledilebileceğine' yönelik tartışmaların ortasında geldi.

Salı günü Trump'ın eski avukatı Michael Cohen, 2016 başkanlık seçim kampanyası sırasında Trump'ın ilişkisi olduğu iddia edilen iki kadına ödeme yaparak seçim kampanyalarının finansmanıyla ilgili yasaları deldiğini itiraf etmiş, aynı gün Trump'ın eski kampanya direktörü Paul Manafort da, vergi kaçırma iddialarının araştırıldığı bir davada 18 suçlamanın 8'inden suçlu bulunmuştu.

Manafort aynı zamanda, Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği ve Trump kampanyasının Kremlin yönetimiyle işbirliği yaptığı iddilarına yönelik soruşturmada adı geçen isimlerden.

Jeff Sessions ise Adalet Bakanı sıfatıyla bu soruşturmaya nezaret etmekten affını istemişti.

Fox televizyonuna konuşan Trump, "Adalet Bakanlığı'nı hiçbir zaman idare edemedi" sözleriyle Jeff Session'a yüklendi.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Amerikan basını, Cohen'ın itirafları ve Manafort'un suçlu bulunması derken, iki olayın meydana geldiği 21 Ağustos Salı gününü "Trump'ın başkanlığının en zor günü" ilan etti.

Fox and Friends programına mülakat veren Trump, Sessions için "Ona bu işi vermemin tek sebebi neydi biliyor musunuz? Sadakatini hissetmemdi, ilk destekçilerimdendi. Ama işi aldıktan sonra soruşturmadan çekilmek istediğini söyledi. 'Bu nasıl bir adam?' dedim" ifadelerini kullandı.

Session ise yazılı bir açıklamayla Trump'ın sözlerine yanıt verdi:

"Ben ABD Adalet Bakanı olduğum sürece Adalet Bakanlığı'nın eylemleri siyasi hesaplardan uygunsuz bir şekilde etkilenmeyecektir. En yüksek standartları talep ederim ve bunlar karşılanmıyorsa da, harekete geçerim."

Trump: Azil süreci başlarsa piyasalar çöker

Trump 'azledilebileceğine' dair hakkında çıkan tartışmalar üzerine, kendisiyle ilgili azil sürecinin başlamasıyla piyasaların çökeceğini ve 'herkesin çok yoksullaşabileceğini' de söyledi.

"İyi iş yapan birini nasıl azledebilirsiniz bilmiyorum. Size söylüyorum. Eğer benimle ilgili görevden azil süreci başlarsa piyasalar çöker. Sanıyorum herkes çok yoksul olur" diyen ABD Başkanı, savcılıkla işbirliği yapan Cohen'ın iddialarını da reddetti.

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

Trump, eski avukatı Michael Cohen'i daha az ceza almak için "hikaye uydurmakla" suçluyor.

Trump, geçmişte ilişki yaşadığı iddia edilen iki kadına 2016'daki seçim kampanyası sırasında konuşmamaları için yapılan ödemeler hakkında bir bilgisi olmadığını iddia etti.

Cohen'i daha az ceza almak için "hikayeler uydurmakla" suçlayan Trump, söz konusu ödemelerin seçim kampanyası yasalarına aykırı olmadığını, ödemeleri kendi cebinden yaptığını, kampanya parasının da kullanılmadığını öne sürdü.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Soldan sağa: Trump'ın eski avukatı Michael Cohen, ABD Başkanı Donald Trump, Stormy Daniels ve Karen McDougal

Trump tam olarak ne dedi?

Fox televizyonunun yaptığı Trump röportajının tamamı bugün yayınlanacak ancak röportajdan kısa bölümler basın ile paylaşıldı.

Trump iki kadına yapılan ödemeler hakkında "Ödemeler benden geldi, kampanyadan değil. Bunun hakkında tweet de attım" dedi, ödemelerden geç bilgi sahibi olduğunu öne sürdü.

Eski avukatı Cohen ise ifadesinde, ödeme yapması konusunda talimatı Trump'tan aldığını söylemişti. Cohen, Trump ile söz konusu ödemeleri konuştuğu ve seçim öncesinde kaydedilmiş olan ses kayıtlarını, Temmuz ayında yayınlamıştı.

Peki ödemeler yasa dışı mı?

10 yıldan uzun süre Trump'ın avukatlığını yapmış olan Cohen, porno yıldızı Stormy Daniels ve eski Playboy modeli Karen McDougal'a ödeme yaptığını itiraf etmişti.

Ödemeler kadınların seçim kampanyası sırasında konuşmalarını engellemek için yapılmıştı.

Sus payı olarak verilen paralar seçim kampanyası sırasında Federal Seçim Komisyonu'na bildirilmemişti.

ABD seçim yasalarına göre, oy tercihini etkileme amacıyla yapılan tüm harcamalar seçim komisyonuna bildirilmek zorunda.

Ödemelerin yasa ihali olup olmadığını ise, paranın Trump'ın kişisel itibarını korumak için mi yoksa seçim kampanyası sırasında imajının zedelenmesini engellemek için mi verildiği sorusunun cevabı belirleyecek.

Kasım ayındaki ara seçimlerden önce muhaliflerin 'Trump'ı azletmeye çalışmalarının' düşük bir ihtimal olduğu düşünülüyor.