Apple'ın yeni iPhone modellerinin tüm detayları lansmandan saatler önce sızdı

apple

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Akıllı telefon teknolojisiyle büyük bir devrim başlatan Apple, ABD'de piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan ilk şirket konumunda.

ABD'li teknoloji devi Apple bugün TSİ 20:00'de düzenlenecek dev lansmanla başta üç yeni iPhone modeli olmak üzere şirketin yeni ürünlerini tanıtacak. Ancak büyük lansmandan saatler önce yeni ürünlerin detayları internete sızdı.

En önemli yeni üç iPhone modelinin isimlerinin iPhone XS, XS Max ve Xr olacağı da kesinleşti.

İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesinin haberine göre, Apple yanlışlıkla resmi sitesinde tüketicilere yeni ürünler hakkında bilgi veren sayfalar de dahil, güncellenecek yazılım kodlarını koydu.

Yazılımcı Steve Troughton-Smith'in Twitter'dan paylaştığı iki XML dosyası, modellerin çeşit, renk ve boyutlarıyla ilgili sırları açığa çıkarıyor.

iPhone XS, XS Max, Xr

Apple, daha önce kendi haber sitesi 9to5Mac.com'da yanlışlıkla yayımladığı bir fotoğrafla yeni modelin adının iPhone XS olduğunu ifşa etmişti.

Söylentiler, iki yeni nesil modelin iPhone XS ve iPhone XS Max isimleriyle piyasaya sürüleceği, üçüncü modelin ise, 6,1 inç'lik, LCD ekranlı ve daha uygun fiyatlı bir iPhone olacağı yönündeydi.

Bugün sızan dosyalardan sızan bilgiler:

  • Yeni akıllı telefonların ismi iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone Xr olacak.
  • iPhone XS 5,8 inç iPhone XS Max 6,5 inç ebatlarında olacak.
  • Daha ucuz olan iPhone Xr'ın, siyah, beyaz, kırmızı, sarı, mavi ve mercan gibi renk seçenekleri mevcut.
  • iPhone XS Max'ın belleği daha yüksek olacak. 512 GB kadar büyük bir bellek ilk kez bu modelle tüketiciye sunulacak. Tahminen bu nedenle XS Max'ın fiyatı da daha yüksek olacak.

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

iPhoneX'in üst modeli iPhone XS tasarım olarak çok farklı değil. Sızan bilgilere bakılırsa, Apple'ın Samsung gibi rakiplerinin sunduğu bazı yenilikleri göremeyeceğiz.

iPhone genelde modellerin farklı boyutlarını aynı ismin çatısı altında topluyordu. iPad Pro, MacBook Pro, Apple Watch bunlardan bazıları. Bu defa Apple'ın 'Pro' ya da 'Plus' eki olmayan bir marka stratejisi izlediği dikkat çekiyor.

Ancak bu modeller teknolojisiyle radikal bir yenilik sunacağa benzemiyor.

Samsung ise bu yıl bitmeden piyasaya süreceği esnek ekranlı bir cihazla rekabeti kızıştıracak. Diğer rakipler de arkada kalmayacak.

Huawei küresel akıllı telefon satışlarında Apple'ın önüne geçti bile. Şirket şimdi de kendi esneyebilir cihazı üzerinde çalıştığını söylüyor. OnePlus da yeni telefonuna parmak izini tanıyan dokunmatik sensör yerleştirecek.

Apple Watch :

Apple'ın akıllı saat ürünlerine getireceği yeni tasarımın fotoğrafı da yanlışlıkla sızdırılmıştı.

Ancak özellikleriyle ilgili fazla bilgi yoktu. Sadece telefon modellerine göre çok daha radikal yenilikler içerebileceği ifade ediliyordu.

Bugün öğrendik ki, lansmanda tanıtılacak akıllı saatler daha önceki söylentilerin aksine Apple Watch Series 4'in bir parçası olmayacak.

9to5mac.com sitesinin incelediği yazılım kodlarına göre, 38mm ve 42mm ebatlarında iki yeni Apple Watch pazara sunulacak.

Renkleri de altın alüminyum, gümüş ve gri olacak.

Yeni modelin çok daha hızlı olacağı, ekranının da bir akıllı telefon gibi çok daha fazla bilgi gösterecek şekilde tasarlanacağı belirtiliyor. Özelliklerinde çok büyük yenilikler beklenmezken, kalp hızı monitörünün çok daha sofistike olacağı da söylentiler arasında.

iPad Pro Plus:

Apple'ın tableti iPad Pro'nun bir üst modelini de bugün tanıtacağı tahmin ediliyordu.

Ancak yeni ulaşılan bilgiler, iPad tanıtımının başka bir zamana kaldığını gösteriyor.

Daha önceden bildiklerimiz ise şöyle:

  • iPhone X'teki gibi kullanıcılar, bu tablette ekrandaki 'home' tuşuna gerek duymadan cihazı kontrol edebilecek,
  • iPhone X tasarımının bazı özellikleri de yeni iPad Pro Plus'a taşınacak,
  • Yani tabletin kenarları incelecek, hatta belki de tamamen yok olacak.

Kaynak, Getty Images