Ticaret savaşları: ABD ve Çin karşılıklı gümrük vergilerini artırdı

TRUMP Telif hakkı EPA

ABD, Çin'den satın aldığı ve toplam değeri 200 milyar doları bulan yaklaşık 6 bin ürün üzerindeki gümrük verilerini artıracağını açıkladı.

Bu açıklamanın ardından Çin de 60 milyar dolarlık Amerikan ürününe ek vergi koydu.

ABD'nin ek gümrük vergisi getirdiği ürünler arasında çanta, pirinç ve tekstil yer alıyor. Böylece, Çin'in ABD'ye sattığı malların yarısına ek gümrük vergisi getirilmiş oluyor.

Yeni gümrük vergileri 24 Eylül'de yürürlüğe girecek. İlk etapta yüzde 10 oranında vergi uygulanacak ve 2019 yılı başından itibaren bu oran yüzde 25'e çıkacak.

ABD Başkanı Donald Trump, yeni gümrük vergisi uygulamasının Çin'in "sübvansiyonlar ve bazı sektörlerde faaliyet göstermek isteyen yabancı şirketlere yerli ortak alma zorunluluğu gibi haksız ticari uygulamaları" nedeniyle getirildiğini söyledi.

Trump, "Yapılması gereken değişikliklerin türü konusunda çok açık olduk ve Çin'e bize daha adil davranması için her türlü fırsatı verdik. Ancak şu ana kadar Çin uygulamalarını değiştirme niyeti göstermedi" dedi.

Çin'den misilleme

ABD'nin bu kararına Çin'den yanıt gecikmedi.

Çin, ABD'nin kararına misilleme olarak, bu ülkeden ithal ettiği 60 milyar dolar değerindeki ürüne ek gümrük vergisi getirme kararı aldı.

Yeni gümrük vergileri yüzde 5 ila 10 arasında değişecek ve ABD'ninkiler gibi 24 Eylül'de yürürlüğe girecek.

Çin daha önce yaptığı açıklamalarda, ABD'nin gümrük vergilerini artırması halinde aynı şekilde karşılık vereceğini söylemişti.

Trump ise Çin'in karşılık vermesi halinde "vakit geçirmeksizin üçüncü aşamaya geçileceğini" söylemişti.

Üçüncü aşamada toplam değeri 267 milyar doları bulan Çin ürünlerine ek vergi getirilmesi öngörülüyor.

Bu durumda, Çin'in ABD'ye ihraç ettiği tüm kalemlerde yeni vergiler getirilmiş olacak.

ABD, ilk olarak Temmuz ayında 34 milyar dolarlık Çin malında vergileri artırmış ve geçen ay yaşanan ticaret savaşını bir adım ileriye taşıyarak değeri 16 milyar doları bulan ürünlerde yüzde 25'lik vergi uygulamasına geçmişti.