Trump'ın Yüksek Mahkeme adayı Kavanaugh: Cinsel saldırı iddiaları hesaplı bir siyasi darbe

Brett Kavanugh Telif hakkı Getty Images

ABD Başkanı Donald Trump'ın Yüksek Mahkeme üyeliğine aday gösterdiği yargıç Brett Kavanaugh, Senato Adalet Komisyonu'nda verdiği ifadede, kendisinden önce komisyona konuşan Profesör Christine Blasey Ford'un cinsel saldırı iddialarını reddetti ve iddaların "hesaplı ve organize bir siyasi darbe" olduğunu savundu.

Kavanaugh'un adaylığı ile ilgili oylama Cuma günü gerçekleşecek.

Senato oturumunda suçlayan taraf Ford'un ardından komisyona ifade vermeye başlayan Kavanaugh "Bugün, yemin altındayken Senato, ülke, ailem ve Tanrı'nın önünde bu suçlama karşısında masum olduğuma yemin ederim" diyerek başladı.

Kendisini "iğrenç ve çok net bir karakter suikastının kurbanı" olarak tanımlayan Kavanaugh, Ford'un iddialarını "kesinlikle ve kategorik olarak reddettiğini" vurguladı.

Kavanaugh, "Ford'ın iddialarının ilk ortaya çıkmasından bu yana ifade vermek istediğini ve diğer cinsel saldırı iddialarının ortaya çıkmasının kendisini şaşırtmadığını" söyledi.

Ford hakkında dikkatli konuşmaya çalışan Kavanaugh, kendisine karşı "kötü bir niyeti olmadığını", Ford'un bir yerde, biri tarafından bir zamanlar cinsel saldırıya uğramış olabileceğini, ancak kendisinin asla ne Ford'a ne de bir başkasına cinsel saldırıda bulunmadığını" savundu.

Profesör Ford ise ifadesinde "kendisine cinsel saldırıda bulunanın Kavanaugh olduğuna yüzde 100 emin olduğunu" iddia etmişti.

Kavanaugh'dan önce Senato Adalet Komisyonu'nda ifade veren Profesör Blasey Ford, 1982 yılında Kavanaugh'ın kendisine tecavüz etmeye çalıştığını söyledi ve "Belki de kazayla beni öldürebilirdi" dedi.

Palo Alto Üniversitesi'nde Psikoloji Profesörü olan Ford, Maryland'de lise öğrencisi oldukları sırada Kavanaugh 17, kendisi de 15 yaşındayken gençler arasında yapılan bir toplantıda yaşandığını iddia ettiği olayın detaylarını anlattı.

Telif hakkı Getty Images

Ford, Kavanaugh'ın kendisine saldırdığını ve kıyafetlerini çıkartmaya çalıştığını söyledi:

"Brett beni tuttu ve kıyafetlerimi çıkartmaya çalıştı. Bunda zorlandı çünkü sarhoştu ve çünkü kıyafetimin altında tek parça bir mayo giyiyordum. Bana tecavüz edeceğine inanıyordum. Yardım istemek için bağırdım.

"Kavanaugh eliyle ağzımı kapattı. Kavanaugh ve odadaki diğer erkeğin yataktan düşmesi sayesinde kurtulabildim."

'Sarhoşlardı, kahkaha atıyorlardı'

Ford ayrıca "yardım alamadığını, Kavanaugh ve bir arkadaşının sarhoş olduğunu ve saldırı sırasında kahkaha attıklarını" anlattı.

"Saldırı nedeniyle klostrofobi ve kaygı sorunları yaşadım, üniversitede ilk yıllarım sorunlu geçti" diyen Ford, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün istediğim için burada değilim. Dehşet içindeyim. Buradayım çünkü Brett Kavanaugh ve ben lisedeyken başıma neler geldiğini anlatmanın vatandaşlık görevim olduğunu düşünüyorum."

Telif hakkı Getty Images
Image caption Ford dışında iki kadın daha Kavanaugh'ı cinsel tacizle suçluyor.

Bazı Cumhuriyetçi Partililer ve Başkan Trump, cinsel taciz iddilaarını "karalama kampanyası" olarak nitelendiriyor.

Ford ise ifadesine "Ben bağımsız bir insanım ve kimsenin piyonu değilim" diyerek başladı.

İki kadın daha Kavanaugh'ı cinsel saldırıyla suçluyor

Deborah Ramirez ve Julie Swetnick adlı iki kadın da Kavanaugh'ı kendilerine 1980'li yıllarda cinsel saldırıda bulunmakla suçluyor.

Ramirez, Kavanaugh'ın, Yale Üniversitesi'ne gittikleri 1983-1984 eğitim-öğretim yılında düzenlenen bir yurt partisinde kendisine cinsel organını gösterdiğini söylüyor.

Swetnick de Kavanaugh ve arkadaşlarının partilerde tecavüz etmek için kızları sarhoş etmeye çalıştıklarını, 1982'de tecavüze uğradığı bir partide Kavanaugh'ın da bulunduğunu iddia ediyor.

ABD'de tartışmalı yasalar konusunda son sözü 9 üyeli Yüksek Mahkeme söylüyor.

Bu nedenle mahkeme üyelerine büyük önem veriliyor.

İlgili haberler