Trump'tan Suudi Arabistan'a Cemal Kaşıkçı uyarısı: İddialar doğruysa, cezası sert olur

Trump Telif hakkı Reuters

ABD Başkanı Donald Trump, İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna girdiği 2 Ekim'den bu yana haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğü kanıtlanır ve bunun arkasında Suudi Arabistan'ın olduğu ortaya çıkarsa, Riyad yönetimini "sert şekilde cezalandıracaklarını" söyledi.

Amerikan CBS televizyonuna bir mülakat veren Trump, "Eğer tüm bunlar doğruysa, bu işin içinde çok korkunç ve iğrenç bir şey var. Özellikle de bu adamın muhabir olması nedeniyle" ifadelerini kullandı.

Riyad ile ortak soruşturma başlatan Türkiye'den bazı yetkililer Kaşıkçı'nın öldürüldüğü ihtimali üzerinde duruyor.

Suudi yetkililer ise bu iddiaların asılsız olduğunu söylüyor.

Telif hakkı AFP

Çavuşoğlu: Suudi Arabistan'ın işbirliği yapması gerekiyor

Amerikan Washington Post ve Wall Street Journal (WSJ) gazeteleri, Türkiye'nin ABD'li yetkililere Kaşıkçı'nın öldürülme anına ait olduğunu söyledikleri bir ses ve video kaydının bulunduğu bilgisini ilettiğini bildirmişti.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayif, Cuma akşamı yazılı bir açıklama yaparak "Kaşıkçı'nın öldürülmesi emri verdikleri iddiasının temelsiz olduğunu" söyledi.

Öte yandan Türkiye, Riyad yönetimi ile başlattığı ortak soruşturmayı sürdürüyor. Cuma günü Kaşıkçı olayını araştırmak için bir Suudi heyeti Türkiye'ye geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi tarafının işbirliğini yeterli bulmadıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, "Başsavcılığın ve uzmanların Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna girmesi konusunda, Suudi Arabistan'ın işbirliği yapması gerekiyor. Soruşturmanın selameti ve her şeyin ortaya çıkması için bu konuda henüz bir işbirliği görmedik, bunu da görmek istiyoruz" dedi.

Telif hakkı Getty Images

Suudi Dışişleri Bakanlığı da daha önce Türkiye'nin Kaşıkçı ile ilgili ortak soruşturma açmasından memnun olduklarını açıklamıştı.

BM Genel Sekreteri Guterres: Gerçek ortaya çıkarılmalı

BBC Ekonomi Editörü Kamal Ahmad'a konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de, olayla ilgili olarak "gerçeğin ortaya çıkarılması" çağrısında bulundu.

Antonio Guterres, "Bu gibi olayların normale dönüşmesinden kaygılıyım" dedi.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Bali'de düzenlenen toplantısında konuşan Guterres, "Gerçeğin ortaya çıkması yönünde güçlü bir talebimiz olması gerekli. Tam olarak ne olduğunu, nasıl olduğunu ve olanlardan kimin sorumlu olduğunu bilmemiz gerek. Bu gibi olayların çoğalmaya başladığı durumlarda da, şeffaflık talebinde bulunabileceğimiz farklı yollar bulmalıyız diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

CNN, CNBCE, New York Times ve Financial Times'tan benzer tavır

Küresel ekonomi ve iş dünyası ise Kaşıkçı'nın kaybolması sonrası Suudilerle ortaklıklarını gözden geçiriyor.

CNN ve CNBC televizyonları ile New York Times ve Financial Times gazeteleri, Suudi Arabistan'ın önümüzdeki ay düzenleyeceği "Future Investment Initiative" (Gelecek Yatırım İnsiyatifi) adlı konferanstan çekildi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Cemal Kaşıkçı olayı: 2 Ekim'de İstanbul'da neler yaşandı?

IMF Başkanı Christine Lagarde ise Kaşıkçı ile ilgili haberlerden kaygılı olduğunu söyledi ancak konferansa katılmaktan vazgeçmediğini söyledi.

Lagarde, "Dünyanın her köşesinde IMF için çalışmak zorundayım. Bu aşamada da planlarımı değiştirmeyi düşünmüyorum. Önümüzdeki günlerde gelebilecek bilgileri ise dikkatle bekleyeceğim" diye konuştu.