Erdoğan'dan Trump'ın Brunson teşekkürüne yanıt: Sayın Başkan, Türk yargısı kararını bağımsız bir şekilde verdi

Erdoğan Telif hakkı Getty Images

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikalı Pastör Andrew Brunson'ın serbest bırakılması sonrası Twitter'dan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "yardımı için" teşekkür etti.

Erdoğan'ın Trump'a yanıtı ise gecikmedi: "Sayın Başkan, her zaman vurguladığım gibi Türk yargısı kararını bağımsız bir şekilde verdi."

İki liderin Twitter'dan verdiği karşılıklı mesajlar, Brunson'ın askeri uçakla Washington'a inmesinden kısa süre önce geldi.

Trump, ABD'li pastörü Cumartesi günü TSİ 20:30'da Beyaz Saray'da ağırlayacağını duyurmuştu.

Trump: Rehineler için anlaşma yapmam

Brunson, Cuma günü İzmir'de görülen davada "suç örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmış, yattığı süre göz önüne alınarak serbest bırakılmıştı.

Twitter'dan yaptığı açıklamada Trump, Brunson'ın bırakılması ve ülkesine geri dönmesi için Türkiye ile "hiçbir anlaşma yapmadıklarını" da vurguladı.

ABD Başkanı, "Rehineler için anlaşma yapmam" ifadelerini kullandı.

ABD'li NBC News televizyonu Brunson'ın serbest bırakılması karşılığında bazı ekonomik yaptırımların rahatlatılması konusunda Türkiye ile ABD arasında anlaşma sağlandığını iddia etmiş, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise böyle bir anlaşmadan haberleri olmadığını söylemişti.

AKP Sözcüsü: Türkiye taviz vermemiştir

Cumhurbaşkanlığı, Brunson'ın serbest bırakılması sonrası yazılı açıklamayla Trump'a "Hatırlatmak isteriz ki, Türk mahkemeleri bağımsızdır" mesajını vermişti.

Cumartesi günü AKP Sözcüsü Ömer Çelik de, kararın "dayatmalarla alındığı" iddiasını reddetti.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Hakkındaki ev hapsi ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması sonrası Cuma akşamı askeri uçakla Türkiye'den ayrılan Brunson, önce sağlık kontrolleri için Almanya'nın Ramstein kentine getirildi.

"Dayatmalarla karar alınsaydı, Türkiye'ye ekonomik saldırılar yapıldığı zaman karar alınırdı" diyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şunun unutulmaması gerekir: Amerikan yönetimi şimdiye kadar hukuk kurallarına, demokratik dillere uymayan yanlış bir tavır ortaya koymuştur. Türkiye hiçbir taviz vermemiştir."

Pompeo: Tutuklu diğer ABD vatandaşlarının da kısa sürede bırakılacağını umuyoruz

Washington kararı memnuniyetle karşılarken, Türkiye'ye çeşitli mesajlar da verildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Türk hükümetinin diğer ABD vatandaşları ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın oradaki çalışanlarını da hızla serbest bırakacağını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Reuters'a konuşan Cumhuriyetçi Senatör Thom Tillis ise, Brunson'ın serbest bırakılmasında Trump ve Pompeo'nun ortak çabalarının etkili olduğunu söyledi.

Tillis, ikilinin Türkiye ile "olumlu ilişkilere geri dönme" çabasında olduğunu da sözlerine ekledi.

Duruşmada neler yaşandı?

Cuma günü Aralık 2016'da "suç örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan tutuklanan Brunson'ın İzmir'deki 4. duruşması gerçekleşti.

Duruşmada, daha önce Brunson'ın "PKK ve Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğu" yönünde ifade veren bazı gizli tanıklar ifadelerinde değişikliğe gitti.

Telif hakkı Getty Images

Savcının mütalaasını vermesinin ardından Brunson şu savunmayı yaptı: "Savunmamı avukata bırakacağım. Masum bir adamım. Beraatimi talep ediyorum. Savunmamı avukatıma bırakıyorum. İsa'yı seviyorum. Türkleri seviyorum"

Mahkeme heyeti daha sonra duruşmaya ara verdi ve Brunson hakkındaki kararı açıkladı: Brunson, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılırken, bu ceza içeride yattığı süreye sayıldı ve serbest bırakıldı.

Trump, Brunson davasında kararın açıklanmasının ardından Twitter üzerinden attığı mesajda, "Düşüncelerim ve dualarım Pastör Brunson'la ve kısa zamanda güvenli bir şekilde evine dönmesini umuyoruz!" dedi.

İlgili haberler