Trump: Suudi Arabistan'a Kaşıkçı olayında 'Masum olduğunu ispatlayana dek suçlusun' deniliyor

ABD Başkanı Donald Trump ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

ABD Başkanı Donald Trump ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 haftadan uzun süredir kayıp olmasıyla ilgili olarak tüm gerçekler bilinene dek kınanmaması gerektiğini söyledi. Trump, Suudi Arabistan'a, adaletin temel prensibinin aksine "Masum olduğunu ispatlayana dek suçlusun" denildiğini savundu.

Uluslararası bir haber ajansına konuşan Trump, "Öncelikle Kaşıkçı'ya ne olduğunu ortaya çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Trump mülakatta, Suudi Arabistan'a yönelik tavırla, cinsel saldırı iddiaları nedeniyle çok zor günler geçirdikten sonra ABD Yüksek Mahkemesi üyesi seçilen Yargıç Brett Kavanaugh'a yönelik suçlamalar arasında paralellik kurdu.

ABD Başkanı, "Yine aynı tavır...Masum olduğunu ispatlayana dek suçlusun. Ben bunu sevmiyorum. Yargıç Kavanaugh ile ilgili süreçte de bunu yaşadık. Bana göre kendisi hep masumdu" dedi.

Amerikan Senatosu, 3 kadın tarafından cinsel saldırı ya da tacizle suçlanan ve FBI tarafından da soruşturulan Yargıç Brett Kavanaugh'ın Yüksek Mahkeme üyeliğini, yoğun tepkilere karşın 48'e karşı 50 oyla onaylamıştı.

'Umarım Suudilerin soruşturması 1 hafta içinde biter'

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ın Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ile ilgili soruşturmasının "1 haftadan az" bir süre içinde tamamlanmasını umduğunu söyledi.

Donald Trump, ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin'nin, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 23-25 Ekim tarihleri arasında yapılacak ve "Çölün Davosu" olarak nitelendirilen "Future Investment Initiative" (Geleceğe Yatırım Girişimi) adlı konferansa katılıp katılmayacağının ise henüz netleşmediğini söyledi.

Trump, "Sanırım diğer ülkelerin ne yapacağı da tavrımızda belirleyici olacak" dedi.

Birçok finans ve medya şirketi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın ülkesinin petrole bağımlılığının bitirilmesine yönelik 2030 Vizyonunun vitrine çıkarılması için organize edilen konferansa katılmaktan vazgeçtiklerini açıklamıştı.

Son olarak IMF Başkanı Christine Lagarde da konferansa katılmayacağını açıkladı.

Trump: Suudi Veliaht Prensi, Kaşıkçı soruşturmasını genişletme sözü verdi

ABD Başkanı Donald Trump son mülakatı öncesi ise Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Donald Trump, Prensin kendisine Kaşıkçı'nın akıbetine ilişkin bilgisinin olmadığını ancak onun kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı genişletme sözü verdiğini söyledi.

Trump Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Türkiye'deki Konsolosluklarında olanlara ilişkin bilgisi olduğuna dair yorumları tamamen reddetti" dedi.

Trump, görüşme sırasında Suudi Arabistan'daki ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun da hazır bulunduğunu belirtti.

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan'dan sonra Çarşamba günü Türkiye'de de temaslarda bulunacak.

Pompeo, Riyad'da Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Kral Selman ve üst düzey Suudi yetkililerle bir araya gelmiş, "Biz güçlü ve eski müttefikleriz. Zorluklara birlikte göğüs gereriz" demişti.

CNN: Türk yetkili, Kaşıkçı'nın cesedinin parçalandığını söyledi

Öte yandan, Amerikan CNN televizyonu, bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde, İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'ndaki polis aramasının ardından, Türk yetkililerin Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne ve cesedinin parçalandığına inanmaya devam ettiklerini bildirdi.

CNN daha önce Suudi Arabistan'ın, Kaşıkçı'nın "yanlış giden bir sorgu sonucu öldüğüne" dair bir rapor hazırladığını öne sürmüştü. CNN'nin adlarını açıklamadığı iki kaynağa atıfla verdiği habere göre, Suudi Arabistan raporda, Kaşıkçı'nın Türkiye dışına kaçırılmasına çalışıldığını da kabul edecek.

Kaynak, EPA

Fotoğraf altı yazısı,

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı

CNN'nin haberine göre raporda "operasyonun şeffaf olmayan bir şekilde yürütüldüğüne" ilişkin ifadeler var.

Ancak CNN'e konuşan kaynaklardan biri raporun halen hazırlanma aşamasında olduğunu ve her an değişebileceğini de vurguladı.

2 haftadan uzun süredir kayıp

2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna giren gazeteci Cemal Kaşıkçı'dan o tarihten bu yana haber alınamıyor.

Türk yetkililer, Kaşıkçı'nın başkonsoloslukta "sorgulandığını, işkence gördüğünü ve öldürüldüğünü" iddia ediyor. Suudi Arabistan ise bu iddiaları yalanlıyor.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Ekipler Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda inceleme yapıyor

Türkiye ile Suudi Arabistan, Kaşıkçı'nın akıbetine ilişkin soruşturmada işbirliği yapıyor. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Salı akşamı yaptığı açıklamada, Türk emniyet birimlerinin ayrıca kendi soruşturmalarını yürüttüklerini de söyledi.

Türk ve Suudi ortak çalışma grubundaki yetkililer Pazartesi günü önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde bir araya geldi, daha sonra da Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girip inceleme yaptı.

Böylece Türk polisi de olay sonrası ilk kez Başkonsoloslukta inceleme yapmış oldu.

DHA, Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna ait konutta yapılması planlanan arama çalışmalarının ise iptal edildiğini bildirdi.

Ajansın haberine göre, konut önündeki polis bariyerleri kaldırılırken, arama heyetinde bulunan Suudi yetkililere ulaşılamaması nedeniyle konsolosluğa ait konutta arama yapılamadı.