Cemal Kaşıkçı olayı: Suudi Arabistan 'kayıp gazetecinin' konsoloslukta kavgada öldüğünü açıkladı

Cemal Kaşıkçı Telif hakkı Getty Images

Suudi Arabistan, 2 Ekim'den beri kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldüğünü açıkladı. Açıklama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cuma gecesi Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'i aramasından dakikalar sonra yapıldı.

Suudi Arabistan devlet televizyonu resmi soruşturmanın ilk sonuçlarının, Kaşıkçı'nın konsoloslukta çıkan bir kavga nedeniyle öldüğünü gösterdiğini duyurdu.

Suudi Arabistan Başsavcısı da yayımladığı yazılı açıklamada, "İstanbul'daki Suudi Konsolosluğu'nda onunla (Cemal Kaşıkçı) ve onunla buluşan kişiler arasında tartışma çıktı. Bu da kavga ve yumruklaşmaya ve Cemal Kaşıkçı'nın ölümüne yol açtı. Ruhu şad olsun" dendi.

Suudi istihbaratının üst düzey isimleri görevden alındı

Televizyon, soruşturma kapsamında 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını bildirdi.

Suudi istihbarat şefi Ahmet el Asiri ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın üst düzey danışmanlarından Suud el Kahtani'nin de görevden alındığı yayınlanan bilgiler arasında.

Kaşıkçı'nın ölümünü ilk defa kabul eden Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in, Veliaht Prens Muhammed bin Selman liderliğinde kurulacak bir komite ile istihbarat servislerinin yeniden düzenlenmesini emrettiği belirtiliyor.

Suudi Arabistan Adalet Bakanı Cumartesi günü devlet haber ajansı aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, soruşturma bittiğinde Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili hukuki sürecin başlayacağını duyurdu.

Trump: Suudi Arabistan'ın açıklaması inandırıcı

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ın Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde öldüğünü doğrulamasını "önemli bir ilk adım" olarak yorumladı ve açıklamayı inandırıcı bulduğunu söyledi.

Suudi Arabistan'a karşı yaptırımların uygulanabileceğini belirten Trump, Riyad ile imzalanan 110 milyar dolarlık silah anlaşmasının bunlar arasında yer almasını istemediğini kaydetti.

Trump, "ABD'deki milyonlarca kişiyi işlerinden etmek yerine başka bir çözüm bulmayı tercih ederim" dedi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz (sağda) ve Trump

İran'ı sıkıştırmada bölgedeki rakibi Suudi Arabistan'ın öneminden bahseden Trump, "Suudi Arabistan büyük bir müttefik" dedi.

Beyaz Saray ise yaptığı ayrı bir yazılı açıklamada, Cemal Kaşıkçı'nın ölümü nedeniyle ülkenin "derin bir üzüntü" içerisinde olduğunu belirtti.

Merkel: Açıklamalar yetersiz

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise yayımladığı yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ı "mümkün olan en güçlü şekilde" kınadı.

Açıklamada, "Suudi Arabistan'dan ölümü hakkında şeffaf olmasını bekliyoruz. İstanbul Konsolosluğu'nda olanlar hakkında bilgi yetersiz" dendi.

Suudi Arabistan Cuma gecesine kadar Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü reddetmiş, konsolosluk binasından çıkmış olduğunu öne sürmüştü.

ABD'de yaşayan Cemal Kaşıkçı, Türk nişanlısı Hatice Cengiz'le evlenmek için gerekli belgeleri almak üzere 2 Ekim'de Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'na girmiş, dışarı çıkmaması üzerine nişanlısı, Kaşıkçı'nın vermiş olduğu tavsiye üzerine AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay'ı arayarak haber vermişti.

Onyıllar boyunca Suudi Arabistan'da gazetecilik yapan Kaşıkçı, dönem dönem iktidarla ters düşmüştü. Son olarak 2017'de ülkesini terk eden ve iktidar tarafından Müslüman Kardeşler ile ilişkili olmakla suçlanan Kaşıkçı ABD'ye yerleşmiş ve Washington Post gazetesinde köşe yazmaya başlamıştı.

Kaşıkçı'nın evlilik için gerekli belgeleri ABD'deki Suudi Arabistan Büyükelçiliği'nden almak istediği fakat elçilik tarafından Türkiye'ye yönlendirildiği öne sürülmüştü.