Suudi petrol şirketi Aramco: Çölde Davos'ta 34 milyar dolarlık petrol anlaşmaları yaptık

Suudi yatırım zirvesi Telif hakkı Getty Images

Suudi Arabistan'da "Çölde Davos" adı verilen yatırım konferansı Kaşıkçı olayının gölgesinde başladı.

Suudi petrol şirketi Aramco'nun CEO'su Emin Nasır, konferansta 34 milyar dolarlık petrol anlaşmaları yaptıklarını söyledi.

Emin Nasır, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada da, "Burada herkes Cemal Kaşıkçı'nın ölümünden üzüntü duyuyor. Ailesi için üzülüyoruz, yaşananlardan üzüntülüyüz. Ancak sonuçta, bunu aşmamız gerekiyor. Krallık yaşananları kabul ediyor ve ülkedeki mevcut hukuk sistemiyle bu suçu işleyen insanların yargılanması için gerekli adımları atıyor" dedi.

Nasır'ın yaptığı açıklamaya göre Fransa, Çin, ABD, Japonya, İngiltere, Güney Kore ve Hindistan'dan şirketlerle 15 farklı mutabakat zaptı imzalandı.

İmzası atılan projelerin petrol çıkartma, rafine etme, benzinlikler ve kimyasallar alanında olduğu kaydedildi.

Anlaşma yapılan şirketler arasında Total, Halliburton, Schlumberger, Baker Hughes, Hyundai Ağır Sanayi ve Sumitomo'nun bulunduğu vurgulandı.

Dünyanın en büyük halka arzı

Aramco'nun halka arz sürecinin 2021 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid el-Falih, "Halka arzın hangi borsada yapılacağına ise henüz karar vermedik. Aramco'nun yapısını daha da güçlendirerek elde edilecek karın daha da artırılmasını hedefliyoruz" demişti.

100 milyar dolar toplanması hedeflenen sürecin, dünyanın en büyük halka arzı olması bekleniyor.

Aramco'nun yüzde 5'inin satılmasının planlandığı halka arz, petrole dayalı bir ekonomisi olan Suudi Arabistan'ın kaynaklarını çeşitlendirmek adına 2030 Vizyonu çerçevesinde gerçekleştirilecekti.

Bu vizyonun fikir babası ise Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman.

Prens, halka arz edildikten sonra Aramco'nun piyasa değerinin 2 trilyon dolara çıkmasını bekliyor.

Halka arzın küresel koordinatörleri uluslararası bankalar JPMorgan, Morgan Stanley ve HSBC; bağımsız danışmanı yatırım şirketleri Moelis & Co ve Evercore, yasal danışmanı ise hukuk şirketi White & Case.