Brezilya'da İşçi Partisi'nin 'siyasi operasyonla' suçladığı yargıç adalet bakanı olacak

Sergio Moro Perşembe günü Jair Bolsonaro'yu Rio de Janeiro'daki evinde ziyaret etti

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

Sergio Moro Perşembe günü Jair Bolsonaro'yu Rio de Janeiro'daki evinde ziyaret etti

Brezilya Devlet Başkanı seçilen ağırı sağcı Jair Bolsonaro, yargıç Sergio Moro'yu Adalet Bakanı yapacak.

Bolsonaro, 30 Ekim'de Moro'ya Adalet Bakanlığı ya da Yüksek Mahkeme üyeliği teklif edeceğini açıklayarak bunun ilk sinyalini vermişti. Yeni devlet başkanının görevi 1 Ocak 2019'da başlayacak.

Twitter'dan bir açıklama yapan Sergio Moro, adalet ve kamu güvenliğinden sorumlu bakanlığın başına geçmesinin teklif edilmesini "bir onur" olarak niteledi.

Fakat Moro'nun Bolsonaro hükümetinde adalet bakanlığını kabul etmesi, bugüne kadar yürüttüğü soruşturmaların siyasi motivasyonla yapıldığına yönelik tartışmaları alevlendirdi.

Sergio Moro, başlattığı yolsuzluk soruşturmasıyla ülkenin eski lideri Dilma Rousseff'in görevden alınmasını, son seçimde Bolsonaro'nun en büyük rakibi olarak görülen Lula da Silva'nın tutuklanmasını sağlamıştı.

Soruşturma solcu politikacıları haksız bir yere hedef aldığı iddiasıyla eleştiriliyordu.

İşçi Partisi de soruşturmayı siyasi bir operasyon olarak görüyor.

Sergio Moro'nun başında olduğu "Araba Yıkama Operasyonu" operasyon ülkenin petrol şirketi Petrobras'a yönelik yolsuzlukları araştırıyordu.

30 Ekim'de "Bizimki gibi bir hükümette Moro inanılmaz önemli bir göreve sahip olur" diyen Bolsonaro, yargıçla ilk fırsatta bu konuyu görüşeceğini söylemişti.

Bolsonaro, seçimi kazandıktan sonra verdiği ilk söyleşisinde silah sahibi olmayı kolaylaştıracak yasalar çıkarma sözünü de yineledi.

Presentational grey line

Sergio Moro kimdir?

Sergio Moro

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

Sergio Moro

Federal yargıç Sergio Moro, Petrobras'ın üst düzey yöneticilerinin inşaat şirketlerine verilen ihaleler karşılığı rüşvet almasına yönelik 2014 yılında bir soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma genişledikçe çeşitli partilerin üst düzey siyasetçileri de benzer suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Yolsuzluğa karşı mücadelesi nedeniyle bazıları tarafından kahraman olarak görülürken bazıları da solcu siyasetçileri, özellikle de İşçi Partisi'ni orantısız bir şekilde hedef aldığını söylüyor.

Operasyon kapsamında hapis cezası alan ve seçimlere tekrar katılması engellenen eski devlet başkanı Lula da Silva, kendisinin bir "cadı avının kurbanı" olduğunu belirtmişti.

2016'da O Estado de S. Paulo gazatesine konuşan Moro, asla siyasete girmeyeceğini söylemişti.

Moro, adalet bakanlığını kabul etmesinin ardından yürütmekte olduğu soruşturmaları diğer savcılara bırakacağını açıkladı.

Presentational grey line

Bolsonaro'nun işkenceden tecavüze, eşcinsellerden kadınlara ve siyah Brezilyalılara yönelik açıklamaları çokça tartışılıyor.

Sosyal Liberal Parti'nin lideri olan Bolsonaro (PSL), 2015 yılında bir kadın milletvekiline "Tecavüze uğramak için çok çirkinsin" demişti.

Bolsonaro'nun partisi toplumsal alanda muhafazakar, ekonomik alanda ise liberal politikaları savunuyor.

PSL, parlamento seçimlerinde de büyük bir atılım yaparak milletvekili sayısını 52'ye çıkardı.

Devlet başkanlığı seçimini ikinci turda kaybeden Fernando Haddad'ın liderliğindeki İşçi Partisi ise 56 milletvekili ile parlamentodaki en büyük parti.

513 sandalyeli Temsilciler Meclisi ve 81 sandalyeli Senato'da 30 parti temsil edilecek. Bu Brezilya'nın tarihinde bir rekor.

Devletin ekonomiye etkisini azaltma ve 2015 Paris iklim anlaşmasından çekilme gibi vaatleri olan Jair Bolsonaro'nun bu sözlerinin ne kadarını tutacağı merak ediliyor.

Bolsonaro 1 Ocak 2019'da göreve başlayacak.

Presentational grey line