California'da barda 12 kişiyi öldüren saldırgan eski Amerikan deniz piyadesi

polisler Telif hakkı EPA

ABD'nin California eyaletindeki Thousand Oaks kasabasında bir barda, akıl sağlığı sorunları olduğuna inanılan bir kişinin etrafa ateş açması sonucu 1'i polis 12 kişi hayatını kaybetti. Polis, olayda ölen saldırganın 28 yaşındaki eski deniz piyadesi Ian David Long olduğunu açıkladı.

Ian David Long'un kendisini öldürdüğü düşünülüyor.

Long'un saldırıyı neden düzenlediği ise bilinmiyor.

ABD Deniz Piyadeleri, Long'un 2008-2013 arasında görev yaptığını; Afganistan'da savaşıp, çeşitli madalyalar kazandığını açıkladı.

'Yarı otomatik bir silah kullanıyordu'

Saldırı ise Los Angeles kentinin 65 kilometre kuzeybatısındaki Borderline Bar and Grill adlı barda, yerel saatle gece 23:20 sıralarında düzenlendi.

Bir okulun folk müzik gecesinin yapıldığı barda en az 200 kişi vardı.

11 kişi saldırı sırasında barın içinde, polis ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Görgü tanıkları olay sırasında bar içinde büyük panik yaşandığını, saldırganın onlarca el ateş ettiğini, barda bulunanların sandalyelerle camları kırarak dışarı kaçtıklarını söyledi. Bazı kişiler de barın tuvaletlerine gizlendi.

Silahlı saldırganın sis bombası ve birden fazla silah kullanmış olabileceği belirtiliyor.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre ise Long yarı otomatik bir silah kullanıyordu.

Yerel televizyon kanalı KTLA'ya konuşan bir görgü tanığı "Yere yattık, herkes çığlık atıyordu. DJ arkadaşımdı, müziği durdurdu. Tam bir karmaşaydı" dedi.

Telif hakkı EPA

'Öfkeli ve dengesiz'

Thousand Oaks Şerifi, olay yerine ilk ekibin ihbardan 3 dakika sonra ulaştığını belirtti.

Şerif Sözcüsü Eric Buschow yaptığı ilk açıklamada, "Polisler olay yerine ulaştığında silah sesleri devam ettiğini duydular, saldırı devam ediyordu. Olayın yaşandığı bara girdiler. Size hayatını kaybedenler ve yaralılar olduğunu söyleyebilirim. Kurbanlar arasında şerif yardımcılarından birinin de bulunduğunu söyleyebilirim. Saldırgan da öldürüldü" demişti.

Polis, zanlı Long ile geçtiğimiz yıllarda birkaç kez görüşüldüğünü, son olarak Nisan 2018'de bir kavga ihbarının ardından gittikleri evde Long'un "öfkeli ve dengesiz" davranışları sonucu bir polis kriz müdahale timinin devreye girdiğini, onun isteği üzerine bir akıl hastanesinde tutulmanın gerekli olmadığına karar verildiğini açıkladı.

Kriz müdahale timi, Long'un travma sonrası stres bozukluğu yaşadığına inanıyordu.