1. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100. yılı törenlerle anıldı

Paris'te dünya liderleri Telif hakkı Reuters
Image caption Trump, Merkel ve Macron Paris'teki törene katılan liderler arasındaydı.

Dünya liderleri, 1. Dünya Savaşı'nı sona erdiren ateşkes anlaşmasının 100. yıldönümünü Paris'te düzenlenen törenlerle andı.

Paris'teki Zafer Takı'nın altında düzenlenen törene katılan 70 kadar dünya lideri arasında ABD Başkanı Donald Trump, Rusya lideri Vladimir Putin de vardı, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da vardı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, törende yaptığı konuşmada, dünya liderlerine milliyetçiliği reddetmeleri çağrısında bulundu.

Milliyetçiliği "vatanseverliğe ihanet" diye tanımlayan Macron, "Bizim çıkarlarımız önce gelir ve diğerlerine aldırmayız' diyerek, bir ulusun en değerli şeyini söküp atıyorsunuz, ahlaki değerlerini" dedi.

Bazı dünya liderleri tören sırasında ikili görüşmeler de yaptı, Putin Trump ile kısa bir görüşme yaptığını ve iyi geçtiğini belirtti.

Paris'teki törenler

Macron ve konukları, yağmur altında siyah şemsiyeleriyle yürüyerek, savaşta hayatını kaybeden Fransız askerleri için yapılan Meçhul Asker Anıtı'na gittiler. Bu sırada kiliseler de çanlarını çaldı.

Macron yaklaşık 20 dakika süren konuşmasında dünya liderlerine "barış için mücadele" çağrısında bulundu.

Telif hakkı Reuters
Image caption Macron liderlere "barış için mücadele" çağrısı yaptı.

Fransız lider "Çekilme, şiddet ya da egemenlikle bu umudu boşa çıkartmak gelecek kuşaklar için bir hata olur ve onlar da bizi haklı olarak sorumlu tutarlar" dedi.

Tören, 11 Kasım 1918'de Batı Cephesi'ndeki çatışmaların sona erdiğini duyuran orijinal ateşkes borusunun çalınmasıyla sona erdi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Putin de Paris'teydi.

Öğleden sonra da Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Paris Barış Forumu toplantısına katıldı.

Macron ve Merkel dün Fransa'nın kuzeyindeki Compiegne kasabasını ziyaret etmişti. Liderler 1918'deki ateşkes anlaşmasının yapıldığı tren vagonunun aynısında anı defteri imzaladı.

Ancak Trump, kötü hava nedeniyle savaşta ölenlerin yattığı mezarlığa yapması planlanan ziyareti iptal etmesi nedeniyle tartışma yarattı. Trump Paris'in batısındaki Suresnes mezarlığını ziyaret etti ve savaşta ölen "cesur Amerikalıları" anmak için oraya gittiğini belirtti.

Telif hakkı AFP
Image caption Protesters from the feminist group Femen also held up placards in front of the Arc de Triomphe before being led away

Liderlerin toplanmasından önce göğsünde "sahte arabulucu" yazılı bir kadın protestocu Trump'un konvoyuna birkaç metre yaklaşmasının ardından gözaltına alındı.

Diğer törenler

Avustralya'nın Canberra kentindeki Ulusal Savaş Anıtı'nda tören düzenlenirken, Adeladide'de bir uçak binlerce kağıttan yapılmış kızıl gelincik attı.

Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'da tören yapılırken, Hindistan'da dünyanın öte yanında ölen 74 bin asker için törenler düzenlendi.

Bu arada İngiltere'de de bir dizi tören yapıldı.

Telif hakkı EPA
Image caption Adelaide'te kağıttan atılan kağıttan kızıl gelincikler.
Telif hakkı Getty Images
Image caption Yeni Zelanda'nın Auckland kentinde Anıt Tarlası'nı dolaşan hemşireler.
Telif hakkı EPA
Image caption Adelaide'te ölenlerin isimlerinin kenaına bir kızıl gelincik konuldu.
Telif hakkı EPA
Image caption Avustralya'daki tören