Trump: ABD, Suudi Arabistan'ın sarsılmaz ortağı olmayı sürdürecektir

trump Telif hakkı Getty Images

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin korkunç bir olay olduğunu ancak ABD'nin 'rekor miktarda' yatırım ve ticaret anlaşması yaptığı Suudi Arabistan'ın 'sarsılmaz' bir ortağı olmayı sürdüreceğini belirtti.

Trump yazılı açıklamasında, Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında "İstihbarat servislerimiz tüm bilgileri değerlendirmeye devam ediyor" dedi.

Trump "Veliaht Prens'in bu trajik olaydan haberdar olma ihtimali var. Belki biliyordu belki bilmiyordu" ifadelerini kullandı.

Donald Trump, "korkunç bir suç" olarak nitelediği Kaşıkçı cinayetinin arkasındaki gerçeklerin hiçbir zaman öğrenilemeyebileceğini de belirtti.

"Rusya ve Çin'e büyük bir hediye vermiş oluruz"

Suudi Arabistan'ın "İran'a karşı mücadelede büyük bir müttefik" olduğunu söyleyen Trump, "Kendi çıkarlarımız, İsrail ve bölgedeki tüm partnerlerimizin çıkarları için ABD Suudi Arabistan'ın sarsılmaz bir ortağı olmaya devam etmek istiyor" dedi ve ekledi:

"Suudi Arabistan'a geçen yıl düzenlediğim gezide büyük pazarlıklar sonucu ABD'ye 450 milyar dolar yatırım yapmaya ikna oldular. Bu rekor büyüklükte bir para.

"Bu paranın 110 milyar doları Boeing, Lockheed Martin ve Ratheon gibi büyük ABD savunma şirketlerinden yapılacak olan askeri alımlar. Bu sözleşmeleri iptal etmek aptallık olur, bundan en fazla Çin ve Rusya yararlanır. Onlara doğrudan verdiğimiz bir hediye olur.

"ABD Kongresi'nde farklı düşünenler olduğunu biliyorum. Bana sunulan fikirleri değerlendirmeye alırım fakat yalnızca Amerika'nın güvenliği ile tutarlılarsa."

Senato'dan soruşturma talebi

ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesi liderleri Trump yönetiminden, Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın Kaşıkçı cinayetinden sorumlu olup olmadığını araştırmasını istedi.

Cumhuriyetçi senatör Bob Corker ve Demokrat senatör Bob Mendenez, Başkan Trump'a bir mektup göndererek, Veliaht Prens'in olası bir insan hakları ihlali yapıp yapmadığının incelenmesini talep etti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Hulusi Akar: Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nu içeriden dinlemedik