Rusya-Ukrayna krizi: Trump, G20'de Putin ile yapacağı görüşmeyi iptal etti

ukrayna gerilimi Telif hakkı AFP

ABD Başkanı Donald Trump, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te 30 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek G20 Zirvesi'nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmeyi, Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz nedeniyle iptal ettiğini açıkladı.

Trump, "Gemilerin ve gemicilerin Rusya'dan Ukrayna'ya geri gönderilmemesi nedeniyle Putin ile daha önce planladığım görüşmeyi iptal etmenin tüm taraflar için en iyisi olacağına karar verdim" ifadelerini kullandı.

Trump Twitter'dan yaptığı açıklamada sorunun mümkün olan en yakın zamanda çözülmesi ile zirvenin "yeniden anlamlı" hale geleceğini kaydetti.

Rusya'nın Ukrayna donanmasına ait üç gemiye Pazar günü el koymasının ardından iki ülke arasında gerginlik artmıştı.

Erdoğan ile resmi görüşmesini de iptal etti

Trump, G20 zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapmayı planladığı ikili görüşmeyi de resmi formattan çıkarma kararı aldı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Trump'ın hem Cumhurbaşkanı Erdoğan ile, hem de Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile zirvede ayak üstü görüşmeler yapacağı belirtildi.

Merkel: Krizin sorumlusu Putin

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizden Vladimir Putin'i sorumlu tuttu.

Merkel Perşembe günü Berlin'de yapılan Almanya-Ukrayna Ekonomi Forumu'nda yaptığı açıklamada, G20 Zirvesi'nde Putin ile yapacağı görüşmede konuyu gündeme getireceğini söyledi.

Merkel "Ancak askeri çözüm yolu yok" diye de ekledi.

Telif hakkı ACTION PRESS/REX/SHUTTERSTOCK
Image caption Almanya Başbakanı Angela Merkel

Merkel Rusya'dan, 24 Ukraynalı denizciyi derhal serbest bırakmasını istedi.

Almanya Başbakanı Moskova'ya ayrıca, Ukrayna'nın Azak Denizi'ne erişimine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise ülkesindeki Rusya vatandaşlarına yaptırımlar uygulanacağını açıkladı.

Petro Poroşenko, Ukrayna'daki Rusların bankalardan çekecekleri para miktarına ve bozduracakları dövizlere sınırlama getirileceğini, yurt dışına seyahatlerinin de kısıtlanacağını söyledi.

BBC'ye konuşan Ukrayna sınır görevlileri ise sıkıyönetim süresince ülkedeki Rusların Kırım'a geçişlerine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Telif hakkı AFP
Image caption Cumhurbaşkanı Poroşenko ülkenin kuzeyindeki Cherminiv'de tank birliklerini denetledi.

Ukrayna, NATO'dan destek istiyor

Rusya Pazar günü Karadeniz ve Azak Denizi arasındaki Kerç Boğası'nda Ukrayna Donanması'na ait üç gemiye ateş açmış ve gemilerin mürettebatlarını gözaltına almıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise bunun üzerine NATO'ya Kırım açıklarındaki Azak Denizi'ne savaş gemileri yollama çağrısı yapmıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Rusya'ya gözaltındaki Ukraynalı askerleri serbest bırakma çağrısında bulunmuştu.

Poroşenko, krizin ardından Ukrayna'nın sınır bölgelerinde 30 günlük sıkıyönetim ilan etti.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Azov Denizi'ndeki liman Mariupol'da bulunan Ukrayna güçleri teyakkuza geçti.

Ukrayna'ya göre Rusya, gemilerinin Kerç Boğazı'ndan geçişini engelleyerek Azak Denizi'ndeki iki limanını kasten bloke etmiş durumda.

Rusya Devlet Başkanı lideri Vladimir Putin ise Poroşenko'yu, gelecek yılki başkanlık seçimleri öncesi, desteğini artırmak için "provokasyon" yapmakla suçluyor.

İlgili haberler