Cemal Kaşıkçı cinayeti - Adalet Bakanı Gül'den Türkiye'nin iade talebini reddeden Suudi Arabistan'a yanıt: Yapıcı bir tavır göremedik

Kaşıkçı Telif hakkı Getty Images

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Suudi Arabistan'ın Türkiye'nin Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturmasında adı geçen Suudi vatandaşlarına yönelik iade talebini reddetmesi sonrası Riyad'ı yeterince işbirliği yapmamakla suçladı.

Bakan Gül, "Biz talebimizi hukuk çerçevesi içinde yineledik. Bu konuda Suudi Arabistan'ın yapıcı olması lazım ama böyle bir tavır görmedik" diye konuştu.

Gül ayrıca, Suudi Arabistan'a Kaşıkçı cinayetini aydınlatmak istiyorsa "Türkiye ile işbirliği içinde olması" çağrısında bulundu.

Telif hakkı Getty Images

Türkiye, eski Suudi İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmet el Asiri ve Veliaht Prens'in eski danışmanı Saud el Kahtani hakkında hafta içinde yakalama kararı çıkarmıştı. Ancak Suudi Arabistan adı geçen Suudi vatandaşlarına yönelik iade talebini reddetti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, Pazar günü Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'nin sonunda düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, "Vatandaşlarımızı iade etmeyiz" demişti.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr

'Bize verilen bilgiler gazetelere sızdırılan bilgilerle aynıydı'

Cubeyr konuşmasında Ankara'yı Riyad ile bilgi paylaşımı konusunda yeterince işbirliği yapmamakla suçladı. Cubeyr, "(Türkiye) olması gerektiğini düşündüğümüz kadar açık davranmadı" dedi ve ekledi:

"Bize verilen bilgiler gazetelere sızdırılan bilgilerle aynıydı."

Cubeyr, Türkiye'den mahkemede kullanabilecekleri kanıtları beklediklerini de söyledi:

"Türkiye'deki dostlarımızdan bize mahkemede kullanabileceğimiz kanıtları sağlamalarını istedik. Bunları almamız gereken şekliyle almadık."

Kaşıkçı cinayetini bir "trajedi" olarak tanımlayan Cubeyr, Suudi yetkililerin en başından beri bu suçu kimin ve nasıl işlediğini bulmaya çalıştıklarını savundu.

Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasını takip eden ilk günlerde, Suudi gazetecinin konsolosluktan çıkıp gittiğini öne sürmüştü.

Türkiye yakalama kararı çıkardı

Kaşıkçı soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Suudi İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmet el Asiri ve Veliaht Prens'in eski danışmanı Saud el Kahtani hakkında 'tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme' suçundan tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını talep etmişti.

Talebi değerlendiren İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Çarşamba günü bu kişiler hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına karar vermişti.

Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudi Arabistan'da görevden alınan 5 isim arasında Ahmet el Asiri ve Saud el Kahtani de yer alıyor.

Cinayetle ilgili 11 kişi yargılanacak

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de evlilik için gereken bir belgeyi almak üzere gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürüldü.

Ankara, cinayette rol oynayanların Türkiye'de yargılanması çağrısı yapmış, ancak bu çağrı Suudi yetkililerce daha önce de reddedilmişti.

Suudi Arabistan daha önce Türkiye'nin uluslararası soruşturma açılması önerisini de reddetmişti.

Cinayetle ilgili olarak, "Artık uluslararası soruşturmanın gerekli olduğunu görüyoruz" diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na Suudi mevkidaşı, Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili kendi soruşturmalarını yürüttüklerini ve uluslararası soruşturmaya gerek olmadığını söyleyerek yanıt vermişti.

Suudi Arabistan Başsavcılığı Sözcüsü ve Başsavcı Yardımcısı Şulan el Şalan, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak 5'i idam istemiyle olmak üzere 11 kişinin yargılanacağını duyurmuştu.