Murat Özdemir'in işkence yaptığı papağanın türü hakkında bilinenler: 'Kuşların Einstein'ı'

Papagan Telif hakkı Getty Images

Yemekteyiz ve MasterChef yarışmalarında yer alan Murat Özdemir'in dün sosyal medyada paylaştığı videoda bir gri papağana yaptığı işkence büyük tepki çekmiş, Özdemir gözaltına alınmasının ardından da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi. Özdemir'e ayrıca 5 bin 254 lira para cezası uygulandı.

Murat Özdemir'in işkencesine maruz kalan Bahtiyar adlı papağan, tedavi edilmeye çalışıldıysa da kurtarılamadı.

Bahtiyar, dünyanın en zeki kuş türlerinden birisi olarak bilinen Afrika Gri Papağanıydı.

Avusturya'da yapılan bir araştırma, ileri zekası nedeniyle "Kuşların Einstein'ı" olarak da adlandırılan gri papağanlarının 3 yaşındaki bir çocuğun muhakeme yeteneğine sahip olduğunu ortaya koymuştu.

Viyana Üniversitesi'ndeki araştırma, 6 gri papağanla yapılmış ve biri boş, diğeri cevizle dolu 2 teneke kutu kullanılmıştı.

Araştırmacılar teneke kutuları papağanların önünde salladığında papağanlar, cevizle dolu teneke kutudan gelen sesi ayırt etmeyi başarmış ve dolu kutuyu bulabilmişti.

Telif hakkı Getty Images

Uzmanlara göre hayvanlar cevizle ses arasında bağlantı kurmayı başarmışlardı.

Hayvanların muhakeme yeteneklerinden emin olmak isteyen uzmanlar deneyi başka bir şekilde de tekrarladı.

Araştırmacılar bu kez bileklerine sallama sesi çıkaran minik cihazlar taktı. Sağ elle boş kutu sallanırken sol elden dolu kutu sesi çıkarıldı.

Kuşlar bu şaşırtmacaya rağmen, sadece görsellik ya da sese göre karar vermeden, ikisi arasındaki doğru bağlantıyı kurarak her defasında dolu kutuyu buldu.

Primatlardan sonra bir ilk

Araştırmacılar, birçok kişinin bu deneyi etkileyici bulmayabileceğini ancak sonucun gri papağanların primatlar dışında soyut ya da çıkarımsal muhakeme yeteneği olan nadir hayvanlardan olduğuna işaret ettiğini vurguladı.

İnsanlar, bu tür bir bağlantıyı üç yaşına geldiklerinde kurabiliyor.

Telif hakkı Getty Images

Papağan Alexa'dan üzüm, ampul ve uçurtma siparişi verdi

Bu arada İngiltere'de yine bir Afrika gri papağanı, Amazon'un sanal asistanı Alexa'dan sesli talimatla kavun, üzüm, brokoli, dondurma, ampul ve uçurtma siparişi vermişti.

Rocco adlı papağanın sahibi, hayvanın kavun, üzüm, brokoli ve dondurmayı sevdiğini ancak ampul ve uçurtma siparişini verdiğini anlayamadığını söylemişti.