ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon: Suriye'nin 'Menbic'e girdik' açıklaması doğru değil

Video altyazısı,

Suriye ordusundan açıklama: Menbic'e girdik

Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG), birliklerini Suriye'nin kuzeyindeki Menbic şehrinden çekti. Suriye ordusu, 6 yıl sonra kente girdiğini duyurdu. ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyondan yapılan açıklamada ise Suriye ordusunun Menbic'in merkezinde olmadığı belirtildi.

Koalisyonun Twitter hesabından İngilizce ve Arapça yapılan açıklamada, Menbic'teki mevcut askeri üslenme ile ilgili bir değişim yaşanmadığı kaydedildi.

Açıklamada, "Bu iddiaların doğruluğu ile ilgili bulgu bulunmuyor. Herkese, Menbic'in bütünlüğüne ve burada yaşayan halkın güvenliğine saygı duyma çağrısı yapıyoruz" denildi.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye konuşan Amerikalı Yarbay Earl Brown da "Görevimiz değişmedi. Bilinçli ve kontrollü bir çekilmeyi gerçekleştirirken ve askerlerimizin güvenliği için tüm adımları atarken, koalisyon ortaklarımıza da yardım etmeyi sürdürüreceğiz" dedi.

'Kesin bir şey söz konusu değil'

Gün içerisinde ise İstanbul'da Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Suriye'nin Münbiç'e yönelik böyle bir psikolojik çalışma ve eylem içerisinde olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

Video altyazısı,

Erdoğan: Kesinleşmiş bir şey yok

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Orada kendi bayrağını dalgalandırma gibi bir durum olduğunu biliyoruz. Ortada kesinleşmiş bir şey yok. Bir saat önce istihbaratla görüştüm, kesin bir şey söz konusu değil.

"Rusya'nın ciddi resmi makamlarının da ifade ettiği kesin bir şey yok. Yarın benim heyetim sabah Moskova'ya gidecek. Dörtlü bir ekiple yarın oraya gidecekler, etraflıca ele alacaklar. Belki benim de Sayın Putin ile hem telefon hem de Moskova veya Soçi ziyaretim olabilir. Bizim bunları çok ciddi ele almamız gerekiyor."

ÖSO: Menbic'e doğru harekete geçtik

Erdoğan'ın bu açıklaması sonrası, Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri, Menbic'e doğru harekete geçildiğini duyurdu.

Askeri ilerleyişin duyurusu Twitter üzerinden, "Türk Silahlı Kuvvetleri ve ulusal ordu konvoyları cephe hattına doğru ilerlemeye başladı. Menbic'i özgürleştirmek için yapılabilecek bir askeri operasyon için tamamen hazırız" paylaşımı ile yapıldı.

YPG gelişmeyi nasıl duyurdu?

Suriye ordusundan yapılan açıklamada ise Menbic'de kilit noktaların kontrol altına alındığı duyuruldu.

Açıklamada, "Menbic'te bulunan tüm Suriye vatandaşlarının ve diğer kişilerin tüm güvenliğini garanti ediyoruz. Suriyeliler güçlerini birleştirerek ulusal egemenliği korumalı. Tüm işgalci güçleri yenilgiye uğratma konusunda kararlıyız" denildi.

Kaynak, Reuters

YPG de önce Suriye hükümetine çağrıda bulunarak kente asker göndermesini istemişti. YPG'den yapılan açıklamada "Türkiye'nin tehditleri karşısında Menbic'in korunması için ait olduğumuz Suriye hükümetine, silahlı güçlerini bu bölgeye göndermesi çağrısı yapıyoruz" ifadeleri yer almıştı.

Fotoğraf altı yazısı,

Suriye haritası

Rusya: İstikrara katkı yapacaktır

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise son gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, "Elbette bu durum, istikrara katkı yapacaktır. Hükümet güçlerinin kontrolü altındaki bölgenin genişlemesi, hiç şüphesiz olumludur" dedi.

Peskov, Menbic'teki yeni durumun, Cumartesi günü Türk heyetinin Moskova'ya yapacağı ziyarette de ele alınabileceğini söyledi.

Kremlin'deki toplantıda, Türkiye adına, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın bulunacağı açıklanmıştı.

Cuma günü ABD Ulusal Güvenlik Bakanı John Bolton da Ocak ayında Türkiye ve İsrail'e ziyaretler gerçekleştireceğini duyurdu.

Washington'da gazetecilere konuşan Bolton, Suriye'deki Amerikan askerlerinin eve dönüşü sürerken müttefikleriyle IŞİD'e karşı mücadelenin bir sonraki adımında ortaklığı nasıl sürdüreceklerini ve bölgede karşılaşabilecekleri güvenliğe ilişkin zorlukları masaya yatıracaklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, 19 Aralık'ta Suriye'deki Amerikan askerlerini çekme kararı almıştı.

Washington'un kararı sonrası PYD, işbirliği yapmak için Rusya ve Suriye ile görüşmelere başlamıştı.

PYD bu görüşmelerde Rusya'dan, Suriye ordusunun YPG'nin kontrolü altındaki bölgeye gelerek Türkiye ile arasındaki sınırları korumasını talep etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Amerikan askerinin çekilmesinin ardından onların elindeki bölge, Suriye ordusunun kontrolüne geçmeli" demişti.

Menbic nerede?

Suriye'nin kuzeyindeki Menbic, Fırat Nehri'nin 30 km batısında. Kent, Türkiye sınırından yaklaşık 40 kilometre uzakta. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde bir kaza olan Menbic'e 93 Harbi sonrası bu bölgeye Çerkesler yerleştirilmişti. Suriye'deki iç savaş öncesi yapılan son nüfus sayımına göre, kentte yaklaşık 100 bin kişi yaşıyordu.

ABD, 60 ila 100 gün içinde çekilmeyi planlıyor

ABD, IŞİD'le mücadele için Suriye'de kara birlikleri olarak YPG ile işbirliği yapmış, bunun sonucu YPG Suriye'nin neredeyse dörtte birini kontrolü altına almıştı.

Fırat Nehri'nin doğusunda kalan, Türkiye ile olan sınır bölgesi de YPG kontrolünde.

Bu sınırda, 2015'ten bu yana ABD askerleri var.

ABD, askerlerini, 60 ile 100 gün arasında Suriye'den çekmeyi planlıyor.

Ankara, PKK'nın Suriye kolu olduğu gerekçesiyle sınırlarındaki YPG varlığına itiraz ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD askerlerinin çekilmesiyle birlikte Fırat'ın doğusuna gelecek aylarda bir operasyon düzenleneceğini, hem YPG'nin hem de güneyde IŞİD'in hedef alınacağını duyurmuştu.