ABD'li senatör Lindsey Graham: Trump, Türkiye'ye tampon bölge güvencesi verecek

Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham

Kaynak, Getty Images

ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme yapan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Trump yönetiminin Suriye'den çekilmenin "nasıl daha iyi uygulamaya konabileceği konusunda yeniden değerlendirme" halinde olduğunu açıkladı.

Lindsey Graham görüşmede, tüm ABD askerlerini Suriye'den çekmenin ulusal güvenliği tehlikeye atacağı uyarısını yaptı ve Trump'tan çekilmeyi yavaşlatmasını istedi.

Graham görüşme sonrası yaptığı açıklamada ise "Bana bazı bilmediğim şeyler söyledi ve bunlar Suriye'de nereye ilerlediğimiz hususunda hiç olmadığım kadar iyi hissetmemi sağladı" dedi.

Gazetecilerin, "Trump çekilmeyi yavaşlatmayı kabul etti mi?" şeklindeki sorusuna da "Başkan, Suriye'den ayrıldığımızda IŞİD'in tamamen yenilmiş olması gerektiğine inanıyor" yanıtını verdi ve şunları söyledi:

"Şu an daha akıllı haraket ederek biraz daha ağırdan alıyoruz. Bir duraklama halindeyiz ve Başkan'ın amaçladığı çekilmeyi nasıl daha iyi bir şekilde gerçekleştirebiliriz konusunu yeniden değerlendiriyoruz. Önümüzdeki birkaç hafta içinde neler olacağını göreceğiz."

Kaynak, Getty Images

'Trump, Türkiye'ye tampon bölge güvencesi verecek'

Lindsey Graham, görüşmede YPG'nin de gündeme geldiğini açıkladı ve Trump'ın, Türkiye ile YPG arasında bir çatışma yaşanmamasını sağlamak konusunda kararlı olduğunu da söyledi.

Graham böyle bir çatışmayı engellemek için de Türkiye'ye bir "tampon bölge" güvencesi sağlanabileceğinin konuşulduğunu da açıkladı:

"Hiç kimse yokken Kürtler yanımızdaydı. Ve Başkan da onların içinde olduğu durumun farkında. Trump, Türkiye ile konuşacak ve onlara ihtiyaçları olan tampon bölgeyi alacakları konusunda güvence verecek. Şu dünyada son istediğimiz şey Kürtler ve Türkler arasında bir savaş. Bu durum IŞİD üzerindeki baskıyı azaltır ve daha da önemlisi İran bu durumun kazananı olur."

Graham'in görüşmeye ilişkin yaptığı Twitter paylaşımında kullandığı "Kürt müttefiklerimiz" ifadesine ise Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç yanıt verdi.

Kılıç, "Sayın Senatör, 'Kürt müttefiklerimiz' ifadesi ile YPG/PYD'yi kast etmediğinize eminim. PKK ile YPG/PYD arasında defalarca kez göz önüne serilen, reddedilemez ilişkiyi Washington'da sizden daha iyi bilen biri yoktur" mesajın paylaştı.

Reuters haber ajansı, hali hazırda çekilmeyi planlayan ABD'li komutanların, YPG'lilerin elindeki Amerikan silahlarının geri alınmamasını önerdiklerini aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, bu hafta içinde Suriye başlıklı görüşmeler yapmak için Türkiye'de olacak.