Trump: Suriye'de Kürtleri vurursa, Türkiye'yi ekonomik yıkıma uğratırız

Trump Telif hakkı Getty Images

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Suriye'de Kürtleri vurması durumunda, Türkiye'yi ekonomik yıkıma uğratacaklarını ve bölgede 32 kilometrelik bir güvenli bölge oluşturacaklarını söyledi. Trump, Kürtlerden de Türkiye'yi tahrik etmemelerini söyledi.

Trump'ın Twitter'daki açıklamaları şöyle;

"Suriye'den çok geç kalmış çekilmeye başlarken, IŞİD'in bölgesel halifeliğinden geriye kalan çok az şeyi de, bir çok yönden sert bir şekilde vuruyoruz. Yeniden toparlanırlarsa, yakındaki mevcut üslerimizden yeniden saldıracağız.

"Kürtleri vurmaları halinde Türkiye'yi ekonomik açıdan yıkıma uğratacağız. 20 millik bir güvenli bölge yaratacağız ve aynı şekilde Kürtlerin de Türkiye'yi provoke etmesini istemiyoruz.

"ABD'nin uzun vadeli Suriye'de IŞİD'i yok etmesi politikasından en çok faydalananlar Rusya, İran ve Suriye oldu. Biz de yarar sağladık ama askerlerimizi eve getirmenin zamanı geldi. SONU GELMEYEN SAVAŞLARI durdurun!"

Kalın: Suriyeli Kürtleri PKK, PYD ve YPG'yle bir tutmak vahim hata

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, yine Twitter'da, Trump'ın mesajını alıntılayarak verdiği yanıtta, "Suriyeli Kürtleri ABD'nin terör örgütleri listesindeki PKK ve Suriye kolu PYD/YPG'yle bir tutmak vahim bir hata olur. Türkiye teröristlerle savaşıyor, Kürtlerle değil. Kürtleri ve tüm diğer Suriyelileri terör tehditlerine karşı koruyacağız." dedi.

Kalın mesajında, "Teröristler, ortaklarınız ve müttefikleriniz olamaz. Türkiye ABD'nin stratejik ortaklığına uymasını terörist propagandayla gölgelenmemesini istiyor. DAEŞ, PKK, PYD ve YPG arasında fark yoktur. Hepsiyle savaşmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, geçen ay YPG'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri'nin denetimindeki bölgelerde bulunan ABD askerlerinin derhal geri çekilmesi emrini vermişti.

Daha sonra çekilme sürecinin zamana yayılacağı açıklanmıştı.

Çavuşoğlu: Hiçbir tehditten korkmayız, pabuç bırakmayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile Ankara'da düzenlediği ortak basın toplantısında, Trump'ın mesajı ile ilgili şu açıklamada bulundu:

"Bir terör örgütüne tek taraflı müdahaleye karşıyız diyorsunuz, gelin birlikte mücadele edelim. Bizim Suriye'de yaptığımız teröre karşı, DAEŞ'e, PKK'ya karşı verdiğimiz mücadeleler Avrupa için de çok önemli. Kürtlerle teröristleri ayırt etmek istemediğiniz zaman yanlış açıklamalar içine giriyorsunuz. Bu terör örgütü Suriye topraklarının yüzde 33'ünü kontrol ediyor, bölmek için. Niye bununla mücadele etmiyorsunuz?"

"Stratejik ortaklar sosyal medya, Twitter üstünden konuşmaz. Bizim tüm kanallarımız açık. Trump, Sayın Cumhurbaşkanımızı iki defa arayarak, Suriye'den çekilmek istedikleri ve koordine etmek istediklerini söylediler. Biz de muhataplarımızla görüştük. 30-32 km gibi bir güvenli bölge ABD'nin de fikri değil, bu Sayın Cumhurbaşkanımızın sadece ABD değil, tüm Avrupalılara teklifidir."

"Kendi aramızda konuşmaya devam etmemiz lazım. Biz hiçbir tehditten korkmayacağımızı ve pabuç bırakmayacağımızı söyledik. Karşımızdaki zorluklar ne olursa olsun o zorluğu bertaraf için ne gerekiyorsa yaparız. Bir tarafta terör tehdidi, diğer tarafta ekonomik tehdit varsa, ikisinden birini seç denirse, bizim millet aç kalırım, boyun eğmem der ve bu tehdidi bertaraf etmek için ne gerekiyorsa yaparız. Trump'ın açıklamasını ve kullandığın dilin o kısmını doğru bulmuyoruz. Türkiye'nin hak ettiği saygı ve muameleyi herkes göstermeli."

Pompeo: Yanımızda savaşanlar korunmayı hak ediyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve "Türkiye'yle Kürt milisleri koruyacak bir anlaşmaya varılması konusunda iyimser olduğunu" söylemişti.

Pompeo ABD'nin "Türk halkının haklarını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkesini teröristlerden koruma hakkını tanıdığını" söylemiş, "Aynı zamanda tüm bu süreçte yanımızda savaşanların korunmayı hak ettiğini de biliyoruz" demişti.

Suriye'nin kuzeyinde 2 bin kadar ABD askerinin bulunduğu belirtiliyor.

Eski ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'ye 2015 sonbaharında YPG'lilerin eğitimi için az sayıda özel kuvvet göndermişti.

İlerleyen dönemde Amerikan askerlerinin sayısı artırılmış ve Suriye'nin kuzeydoğusunda bir dizi hava ve kara üssü kurulmuştu.

İlgili haberler