Arjantinli futbolcu Emiliano Sala'yı taşıyan uçağı arama çalışmaları durduruldu

Emiliano Sala ve pilot David Ibbotson Telif hakkı Getty Images
Image caption Emiliano Sala ve pilot David Ibbotson

28 yaşındaki Arjantinli futbolcu Emiliano Sala ve pilot David Ibbotson'ı taşıyan uçağı arama çalışmaları durduruldu. Yetkililer 3 gün süren çalışmaları, uçağın bulunamaması sonrası durdurma kararı aldı.

Emiliano Sala, Cumartesi günü Fransa'nın Nantes takımından İngiltere Premier Ligi ekiplerinden Cardiff City'e transfer olmuştu.

Yeni takımına katılmak üzere Cardiff'e giden Sala ve pilot Ibbotson'ı taşıyan uçak Pazartesi günü radardan kaybolmuştu.

Sala'nın bindiği uçağın pilotu olan David Ibbotson, Sala'yı daha önce Galler'den Fransa'ya uçurmuştu.

Sala'nın pilotu: İniş sistemleri konusunda biraz paslanmışım

Öte yandan pilot Ibbotson'un dönüş yolculuğu öncesi Facebook'tan bir arkadaşına "Aletli iniş sistemi (ILS) konusunda biraz paslanmışım" mesajı attığı tespit edildi.

Radardan kaybolan 35 yıllık uçağa 2015 yılında bir BBC belgeselinde yer verildiği de ortaya çıktı.

Belgeselde uçak hakkında konuşan 63 yaşındaki emekli savaş pilotu David Henderson, "Uçağın yüzeyinde, pervanede ve kanatlarda buz birikebiliyor. Buzun miktarı çok artarsa uçak uçmayı bırakıyor. Bundan kurtulmanın tek yolu ise alçak irtifaya inmek. Oradaki sıcak hava buzu eritiyor" diyordu.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Emiliano Sala için Fransa ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede mumlar yakılıyor

Cardiff City Başkanı Mehmet Dalman ise Sala'ya tarifeli bir uçak ayarlamayı teklif ettiklerini fakat Sala'nın özel uçağı tercih ettiğini söyledi.

Sala'nın eski kız arkadaşı Berenice Schkair ise bunun bir kaza olmadığını öne sürerek, "Futbol mafyası araştırılsın" dedi.

27 yaşındaki Victoria's Secret modeli Instagram hesabında, "Futbol mafyasını araştırın çünkü ben bunun bir kaza olduğuna inanmıyorum" ifadelerini kullandı.