İskoçya Özerk Yönetimi'nin eski başbakanı Alex Salmond, tecavüze yeltenmekle ve cinsel saldırıyla suçlandı

İskoçya Özerk Yönetimi'nin eski başbakanı Alex Salmond Telif hakkı Reuters
Image caption İskoçya Özerk Yönetimi'nin eski başbakanı Alex Salmond

Bu sabah Edinburgh kentinde gözaltına alınan ve mahkemeye çıkarılan İskoçya Özerk Yönetimi'nin eski başbakanı Alex Salmond tecavüze yeltenme, cinsel saldırı ve sarkıntılık dahil 14 ayrı suçlama yöneltildi. Suçlamaları reddeden Salmond, kefaletle serbest bırakıldı.

Alex Salmond, mahkeme önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, herhangi bir suç işlemediğini, "Bu suçlamaları ve iddiaları kesinlikle reddetmek dışında bir yorumda bulunamayacağını" söyledi.

Salmond, mahkemede kendisini "sonuna kadar savunacağını" belirtti.

Bir sonraki duruşma tarihi henüz belirlenmedi.

İskoçya Özerk Yönetimi, İskoçya Ulusal Partisi'nin (SNP) eski lideri de olan Salmond hakkındaki cinsel taciz iddialarıyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Bu iddialar, Salmond'ın İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı olduğu 2007-2014 dönemine kadar gidiyor.

Özerk Yönetim, soruşturmanın kusurlu olduğunu kabul etmişti

Ancak Salmond, Özerk Yönetim'in açtığı soruşturmanın yürütülme biçimine karşı adli inceleme başlatmış, haksız muameleye maruz kaldığını söylemişti.

2 hafta önce başkent Edinburgh'daki Sulh Mahkemesi'nde görülen davada, İskoçya Özerk Yönetimi, haksız ve "açık önyargıların etkisi altında" yapıldığı için soruşturmanın kusurlu olduğunu kabul etmişti.

Ancak bu incelemenin, soruşturmanın içeriği ile değil yürütülüş şekliyle ilgili olduğu belirtiliyor.

Salmond'ın İskoçya Özerk Yönetimi başbakanı olduğu dönemde, 18 Eylül 2014 tarihinde İskoçya'da bağımsızlık referandumu yapılmış, oy kullananların yüzde 55,3'ü bağımsızlığa karşı çıkmıştı.

Bunun üzerine dönemin İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Salmond istifa etmiş, yerine bu göreve yardımcısı Nicola Sturgeon seçilmişti.

İlgili Konular