Suudi Arabistan'da yolsuzluk operasyonu tamamlandı: 100 milyar dolarlık varlığa el konuldu

Ritz-Carlton Oteli Telif hakkı AFP/Getty
Image caption Ritz-Carlton Oteli

Suudi Arabistan; aralarında prenslerin, bakanların ve iş insanlarının da bulunduğu ülkenin ileri gelenlerine yönelik düzenlediği yolsuzluk operasyonuna son verdiğini açıkladı.

Suudi yetkililer, 100 milyar dolardan fazla paraya ve mal varlığına el konulduğunu açıkladı.

Yetkililer, suçlarını itiraf eden 87 kişiyle uzlaşmaya gidildiğini duyurdu.

Suçlamaları kabul etmeyen 8 kişinin savcılığa yönlendirildiği, henüz suç yöneltilmeyen 56 kişi ile ilgili ise sürecin devam ettiği kaydedildi.

Yolsuzluk operasyonu 2017 yılında Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından başlatılmıştı.

200'den fazla prens, bakan ve iş insanı 5 yıldızlı Ritz-Carlton'ın da arasında olduğu başkent Riyad'daki otellerde aylarca gözaltında tutuldular.

Dünyanın en zengin insanlarından ve ülkenin önde gelen iş insanlarından Prens El Velid bin Talal da gözaltına alınanlar isimler arasındaydı.

Prens El Velid; aralarında News Corp, Citigroup, Twitter'ın da yer aldığı dev şirketlerin ya sahibi ya da bu şirketlerde önemli hisseleri elinde bulunduruyor.

Telif hakkı AFP/Getty Images
Image caption Yolsuzluk operasyonu Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından başlatıldı

BBC'nin Arap dünyası editörü Sebastian Usher, Suudi Arabistan'daki üst düzey kesime yönelik bu operasyonun ülkede büyük bir şok etkisi yarattığını söylüyor.

Operasyon, bazı dış yatırımcılarda da rahatsızlık yaratmıştı.

Sebastian Usher, yolsuzluk operasyonunun sonlandırılmasının ardından Veliaht Prens Muhammed'in dış yatırımcıyı ülkenin güvenli olduğuna ikna etmeye çalışacağını söylüyor.

Veliaht Prens Muhammed, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Ekim aynda İstanbul'da öldürülmesinden beri yoğun baskı altında.