Avrupa Parlamentosu, Guaidó'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıdı

Avrupa Parlamentosu Telif hakkı EPA
Image caption Avrupa Parlamentosu

Avrupa Parlamentosu (AP), Venezuela'nın muhalif lideri Juan Guaidó'yu ülkenin geçici devlet başkanı olarak tanıdı.

AP, Avrupa Birliği (AB) üyesi tüm ülkelerden de aynı yönde karar almalarını istedi.

751 üyeli AP'de 439 oyla alınan karar, AB'nin Venezuela politikasını değiştirdiği anlamına gelmiyor.

Ancak kararın birlik üyesi ülkeler, Caracas üzerindeki baskıyı artırmak için yeni yaptırımlar sinyali verdi. AB Dış AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini konuyla ilgili Romanya'nın başkenti Bükreş'te gazetecilere yaptığı açıklamada "Halihazırda yürürlükte olan yaptırımlar var. Bakanlar daha fazla yaptırımı da gündeme alabilir" dedi.

Birlik ayrıca Venezuela'daki siyasi krizin çözümü için oluşturulacak temas grubuna da liderlik edecek. İngiltere, Almanya, Fransa, Bolivya ve Ekvador'un yer alacağı grubun başkanlığını da Mogherini yapacak.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Guaidó kendisini ülkenin geçici lideri ilan etti.

Guaidó: Orduyla gizli görüşmeler yaptık

Juan Guaidó daha önce kendisini ülkesinin geçici lideri ilan etmiş ve Venezuela'daki iktidar mücadelesi gerginleşmişti.

Guaidó, New York Times gazetesinde yayımlanan makalesinde ise Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun devrilmesine destek almak için orduyla gizli görüşmeler yaptıklarını yazdı:

"Silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri üyeleriyle gizli toplantılarımız oldu. Ordunun Maduro'dan desteğini çekmesi hükümet değişiminde hayati önemde ve silahlı kuvvetlerin çoğunluğu, ülkenin son dönemde çektiği sancıların katlanılamaz olduğunda hemfikir."

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter'de paylaştığı mesajda Guaidó ile görüştüğünü ve "devlet başkanlığını tarihi bir şekilde üstlenmesine" destek verdiğini söyledi.

Trump ayrıca "Özgürlük mücadelesi başladı!! dedi.

Rusya, Çin ve Türkiye Maduro'ya destek vermeye devam ederken, ABD ve bazı Latin Amerika ülkeleri Guaidó'yu ülkenin meşru lideri olarak tanıdı.

Ekonomik sorunlar nedeniyle 3 milyon kişi ülkeyi terk ederken, son haftalarda ülkedeki şiddet olaylarında bir artış oldu.

Nicolas Maduro'nun ikinci dönemine başladığı 10 Ocak'tan bu yana ülke çapında gösteriler düzenlendi.

Madoru, geçen yıl çok sayıda muhalif adayın seçime girmesinin engellendiği ya da hapse atıldığı tartışmalı bir oylamayla seçilmişti.

Telif hakkı AFP/Getty Images
Image caption Silahlı kuvvetler şu ana dek Maduro hükümetine destek verdi.

Makalede ayrıca, muhalefetin "insanlığa karşı suçlardan hüküm giymemiş" bütün silahlı kuvvetler üyelerine af önerdiği belirtildi.

Juan Guaidó Ulusal Meclis Başkanı olarak, Venezuela Anayasası'nın devlet başkanının gayrımeşru olduğu durumlarda, kendisini geçici devlet başkanı atama yetkisi verdiğini söylüyor.

Ancak Venezuela Yüksek Mahkemesi Juan Guaidó'nun ülkeden çıkışını yasakladı ve banka hesaplarını dondurdu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Rus Haber Ajansı RIA Novosti'ye yaptığı açıklamada, muhalefetle görüşme yapmaya hazır olduğunu söylemişti.

Maduro ültimatom ya da şantajı kabul etmeyeceğini vurgulamış ve Venezuela Ordusu'nun desteğinin arkasında olduğunu, taraf değiştirenleri ise darbe tezgahlamakla suçlamıştı.

Krize son tepkiler ne?

ABD ve 20'den fazla ülke Guaidó'ya destek verdi.

Washington, Pazartesi günü Venezuela'nın petrol şirketi PDVSA'ya ambargo koymuştu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da Twitter'da işletmelere yönelik yaptığı açıklamada "Maduro mafyası tarafından halktan çalınan altın, petrol ve diğer Venezuela varlıklarına el sürmemeleri" çağrısında bulunmuştu.

Bu arada Meksika ve Uruguay, 7 Şubat'ta Uruguay'ın başkenti Montevideo'da, krizi almak üzere bir "tarafsız ülkeler" konferansı yapılmasının planlandığını açıkladı.

ABD'li yetkililer daha önce, Venezuela'daki krizin çözümü için "tüm seçeneklerin masada" olduğunu söylemişti.

Ancak Kanada dahil 14 ülkeden oluşan Lima Grubu ülkeleri krize barışçıl bir çözüm bulunsması çağrısı yaptı ve ülkeye herhangi bir askeri müdahaleye karşı olduklarını vurguladılar.

İlgili Konular

İlgili haberler