Trump, Meksika duvarı için acil durum ilan etti

Donald Trump Telif hakkı Getty Images

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Meksika'yla olan güney sınırı için "ulusal çapta acil durum" ilan etti.

Kongre'den Meksika sınırından göçmenlerin geçişini engellemek amacıyla yapmak istediği duvar için onay alamayan Trump, acil durum ilanıyla birlikte yetkilerini artırıyor.

Beyaz Saray'da bir açıklama yapan Trump, Meksika sınırından uyuşturucu maddelerin, insan kaçakçılarının ve suçluların geçtiğini öne sürdü. Acil durum ilanıyla birlikte bütçeden farklı programlar için ayrılan 8 milyar doları, duvarın inşası için yeniden yönlendirebileceğini söyledi.

Demokratların duvar için gerekli finansmana onay vermemesinin ardından ABD'de bütçe onaylanamamış ve federal hizmetler geçen Aralık ayından itibaren kısmen durmuştu.

Demokratlardan tepki

Demokratlar, acil durum ilanının anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek itiraz edeceklerini açıkladı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Demokratların Senato'daki lideri Chuck Schumer, bu adımın başkanlık güçlerinin suistimal edilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Trump ise federal savcılar tarafından yargılanabileceğini, ancak Yüksek Mahkeme'nin onu adil yargılayacağına inandığını söyledi.

Trump acil durum ilanını yapmadan kısa bir süre önce Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Trump'ın hükümetin kapalı kalmasını engellemek için Cumhuriyetçiler ile Demokratların üzerinde anlaşmaya vardığı "sınır güvenliği yasasını" imzalayacağı, aynı zamanda ABD-Meksika sınırına inşa etmek istediği duvar için ulusal çapta acil durum ilan edeceği belirtildi.

Trump'ın bu adımı, duvar için gerekli olan finansmanı askeri ödenekten karşılamak için atacağı bildirildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, "Başkan duvar inşa etme, sınırı koruma ve ülkemizin güvenliğini sağlama sözünü tutuyor. Sınırda insani krizi önlemek ve güvenliği sağlamak için Başkan idari eyleme geçecek - buna ulusal acil durum da dahil" dedi.

Cumhuriyetçi Parti Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell da Başkan'ın hükümetin açılabilmesi için 1,3 milyar dolarlık anlaşmayı onaylayacağını, ancak 5,7 milyar dolara mal olması beklenen duvarın inşası için acil durum ilan edebileceğini söyledi.

Anlaşma Kongre'de onaylandı

ABD Kongresi, hükümetin yeniden kapanmasını önleyecek bütçe anlaşmasına yapılan oylamada onay verdi.

Anlaşma, ABD-Meksika sınırında bariyer inşası ve diğer bazı güvenlik tedbirleri için ödenek ayrılmasını öngörüyor.

Bütçenin onaylanamaması nedeniyle yaşanan krizi çözmek ve hükümetin yeniden açılmasını sağlamak üzere Cumhuriyetçi Parti ve Demokratlardan oluşan bir komisyon kurulmuş ve Kongre üyeleri dün gece geç saatlere kadar, komisyondan çıkan sınır güvenliği düzenlemesine son halini vermeye çalışmıştı.

Düzenlemede sınırın 90 kilometrelik kısmına bariyer inşası için 1,37 milyar dolar ayrıldı.

Hükümetin tekrar kapanmaması için Kongre'nin tasarıyı Cuma geceyarısına kadar geçirmesi gerekiyordu.

Şimdi anlaşmayı Trump'ın imzalaması gerekiyor.

Trump'ın başkanlık seçim kampanyasında en büyük seçim vaadi olan duvarın inşası için gerekli olan finansmanı acil durum ilan edip Kongre'yi baypas ederek, askeri bütçeden karşılaması bekleniyor.