Venezuela Savunma Bakanı: Muhalifler yeni hükümet için Maduro'nun destekçilerinin cesetlerini çiğnemeli

Vladimir Padrino Lopez

Kaynak, Getty Images

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, muhalefetin ülkeye yeni bir hükümet dayatmaya çalışmadan önce "Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun destekçilerinin cesetlerini çiğnemesi gerektiğini" söyledi.

Vladimir Padrino Lopez, ABD Başkanı Donald Trump'ın Veneuzela ordusuna yaptığı taraf değiştirme çağrısı için de "saygısızlık" dedi.

Lopez ayrıca, hükümetin insani yardım gönderilmesini engellemek için sınırda devriye gezmeye devam edeceğini vurguladı.

Kendisini ülkenin Venezuela'nın geçici başkanı ilan Juan Guaido, orduya tonlarca gıda ve ilaç yüklü kamyonların sınırı geçmesine izin verilmesi çağrısında bulunmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, son konuşmasında Başkan Nicolas Maduro'ya bağlı kalan ordu mensuplarının "geleceklerini riske attığını" söylemiş ve insani yardımların ülkeye girişine izin vermeleri çağrısı yapmıştı.

Ülkenin güneyindeki Florida eyaletinde, çoğunluğu Küba ve Venezuela kökenli göçmenlerin oluşturduğu kalabalığa konuşan Trump, Venezuela ordusuna " Maduro'ya desteğe devam ederseniz güvenli bir liman bulamayacaksınız, kolay bir kaçış ve çıkış bulamayacaksınız. Her şeyinizi kaybedeceksiniz" demişti.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Donald Trump, Florida Uluslararası Üniversitesi'nde konuştu

Konuşmasının ardından Trump, bir Twitter paylaşımı yaparak "Bugün dünyada 50'den fazla ülke artık Venezuela'nın meşru hükümetini tanıyor. Venezuela halkı konuştu ve dünya onların sesini duydu. Sosyalizm ve diktatörlük sayfasını kapatıyorlar ve bir daha geriye dönüş olmayacak" yazdı.

Reuters'a konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, Venezuela ordusundan bazı isimlerle doğrudan iletşimde olduklarını ve birçok ordu mensubunun taraf değiştirmesini beklediklerini söylemişti.

Ancak bugüne kadar çok az sayıda subay taraf değiştirdi.

Venezuela'da muhalif lider Juan Guaidó, 23 Ocak'ta kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etti.

ABD, Kanada ve Latin Amerika'daki birçok ülke Guaidó'yu başkan olarak tanıdığını açıkladı.

ABD, ülkeye tonlarca yardım da gönderdi. Yardımların Kolombiya sınırından ülkeye girişine ise Maduro izin vermedi.

Cumartesi günü yardımların ülkeye gireceğini söyleyen Guaido, detay vermeken ise kaçındı.

Rusya, Çin ve Türkiye gibi diğer birçok ülke Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro'ya destek veriyor.

Maduro, "yaklaşık 10 kadar ülkenin muhalif lider Guaido'ya destek verdiğini ve hiç kimsenin seçmediği bir hükümeti dayatmaya çalıştığını" söylüyor.

Guaido, hükümet karşıtı gösteriler yapılması çağrısında bulunurken Venezuela ordusunun desteğini alan Maduro ise erken seçimlere gitmesi için artan bir iç ve dış baskı altında.