Boeing 737 Max 8: 5 ayda 2 kaza yapan uçağı hangi ülkeler yasakladı?

Silkair Boeing 737 Max 8 Telif hakkı Reuters
Image caption SilkAir''in altı Max 8 uçağı şimdilik yerde kalacak.

Türkiye dahil birçok ülke, Boeing 737 Max tipi uçakların ülkeye giriş çıkışını geçici olarak yasakladı. Karar, Etiyopya Havayolları'na ait Max 8 model bir yolcu uçağının düşmesi ve uçaktaki 157 kişinin ölümünü izliyor.

Şu ana kadar Avrupa Birliği, Çin, Avustralya, Singapur, Hindistan, Malezya ve Umman hava sahasını Boeing 737 Max tipi uçakların ülkeye giriş çıkışını geçici olarak yasakladıklarını açıkladı.

İngiltere, Almanya ve Fransa'nın Boeing 737 Max tipi uçaklara hava sahasını kapayacağını duyurmasının ardından Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) da Boeing 737 Max 8 ve 9 tipi uçaklara geçici olarak yasak getirdi.

Dünyanın en büyük uçak üreticisi Boeing'den, ülkelerin kararlarını anladıkları ancak 737 Max tipi uçaklara "güvenlerinin tam olduğu" açıklaması geldi.

İzlanda'ya ait Icelandair de filosundaki üç Boeing 737 Max 8 tipi uçağın uçuşlarını durdurduğunu açıkladı.

Son olarak Türkiye'den de benzer bir açıklama geldi. Ulaştırma Bakanlığı da, "Boeing 737 Max 8 ve/veya Boeing 737 Max 9 tipi hava araçlarının uçuşları, uçuş emniyetini teminen tedbir amaçlı olarak ikinci bir karara kadar durdurulmuştur" açıklaması yaptı.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi de, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, THY filosunda bulunan 737 Max tipi yolcu uçaklarının 13 Mart itibarıyla ticari seferlerden çekildiğini duyurdu.

Ancak, Amerikan Federal Sivil Havacılık Kurumu (FAA) senatörlerin ve işçi sendikaların büyüyen baskısına karşın, yasak kararı almayı reddediyor.

FAA, yapılan inceleme sonucu "sistemik bir performans sorunu görmediklerini" ve uçağı yasaklamak için bir neden olmadığını söyledi.

Etiyopya'daki, aynı modeldeki iki uçağın beş aydan kısa bir süre içinde düştüğü ikinci kazaydı.

Ülkeye tüm uçuşlarını 737 Max tipi uçak ile yapan Norveç Havayolları da, bu uçaklarla yapılacak uçuşları durdurduğunu açıkladı.

Umman Sivil Havacılık Kamu Kurumu da Salı günü bir açıklama yaparak, aksi karar alınana kadar 737 Max tipi uçakların ülke hava sahasında uçuşunun geçici olarak yasaklandığını duyurdu.

Singapur'daki Changi Havaalanı dünyanın en yoğun yedinci havaalanı ve şu an seferlerin iptal edilip edilmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Singapur, Boeing 737 Max tipi uçakları tamamen yasaklayan ilk ülke oldu. Bu ülkeyi Avustralya, Malezya ve diğer ülkeler izledi.

Singapur Sivil Havacılık Kurumu'nun (CAAS) açıklamasında, 6 Boeing 737 Max 8 uçağı olan SilkAir'in ve China Southern Havayolları, Garuda Indonesia, Shandong Havayolları, Tayland Lion Air'in etkileneceği belirtildi.

ABD Sivil Havacılık Kurumu ise, havayolu şirketlerine Boeing 737 Max 8 modelinin uçuşa elverişli olduğunu bildirdi.

Pazar günü, Etiyopya Havayolları'na ait, Addis Ababa-Nairobi seferini yapan uçak, kalkıştan 6 dakika sonra düşmüş ve uçaktaki 157 yolcu ve mürettebat ölmüştü.

Ekim 2018'de de Lion Air'e ait aynı model uçağın düşmesi sonucu 189 kişi hayatını kaybetmişti.

Boeing 737 Max modeli

Boeing 737 Max ailesi, şirketin başarılı 737 modelinin son versiyonu. Grupta Max 7, 8, 9 ve 10 modelleri var.

Ocak ayının sonu itibariyle Boeing aldığı 5011 modelinin 350'sini teslim etti.

Az sayıda Max 9 modeli de uçuş yapıyor, ancak Max 7 ve Max 10 modellerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde kullanıma sunulması planlanıyor.

Pazar günü düşen Etiyopya Havayolları uçağı, şirketin verdiği 30 uçaklık siparişte teslim edilen altı uçaktan biriydi.

Geçen Ekim ayında Endonezya'da Lion Air uçağının düşmesinin ardından yapılan soruşturmada, pilotların uçağın kanatların yeterli kaldırma kuvvetini sağlayamayacak kadar hızının azalması veya kanatlardaki hava akımının bozulması durumunda ortaya çıkan "Stall" durumunu engellemek için konulan yeni özellikle başa çıkmakta zorlandıkları sonucuna varılmıştı.

Pazar günkü kazaya bu sistemin neden olup olmadığı bilinmiyor. Havacılık uzmanları, başka teknik sorunlar ya da insan hatası ihtimalinin gözardı edilemeyeceğini söylüyor.

İlgili haberler