ABD'de 'Demokratların yükselen yıldızı' Robert 'Beto' O'Rouke da başkanlık yarışına girdi

Beto O"Rourke Telif hakkı Reuters
Image caption Robert "Beto" O'Rourke

ABD'de "Demokrat Parti'nin yükselen yıldızı" olarak görülen eski Temsilciler Meclisi üyesi Robert "Beto" O'Rouke aylar süren spekülasyonlardan sonra, gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olacağını söyledi.

45 yaşındaki O'Rouke, Beyaz Saray'a adaylığını koyan 15'inci Demokrat oldu.

Önce Demokrat Parti'nin başkan adayı olmak için yarışacak O'Rouke, "Teksas eyaletinin El Paso kentinin başardıklarıyla ve şehrin temsil ettikleriyle gurur duyduğunu" söyledi ve "Adaylığımın en büyük sebebi budur. El Paso bu ülkenin en güzel örneğidir" dedi.

Eski Kongre üyesinin adaylığını Perşembe günü sosyal medya hesabından da duyurması, daha sonra seçim kampanyasının kilit eyaletlerinden Iowa'da halka hitap etmesi bekleniyor.

O'Rouke, geçen yılki ara seçimlerde Senato üyeliği için Cumhuriyetçi Ted Cruz'la başa baş bir yarış yürütmüştü. Cruz'a karşı kaybetse de, Teksas'ta son yıllarda en çok oy alan Demokrat aday olmuştu.

Onun medyayla yakın ilişkiler kurarak yürüttüğü kampanya ülke genelinde Demokrat Parti'ye hız kazandırmıştı, O'Rouke de kampanyasıyla eski ABD Başkanı Barack Obama'yla da kıyaslanmaya başlamıştı.

Gelecek yıl ABD Başkanı Donald Trump'a rakip olmak için adaylığını koyan diğer Demokrat siyasetçiler arasında Bernie Sanders, Elizabeth Warren, Kamala Harris, Amy Klobuchar ve Pete Buttigieg de var.

Beto O'Rouke kimdir?

İlk adı Robert ama El Paso'da geçirdiği çocukluk yıllarından bu yana "Beto" takma adıyla biliniyor.

Eski punk rock müzisyeni Beto, Demokrat Parti içinde yıldızı yükselen siyasetçiler arasında sayılıyor. Mitinglerinde kalabalıkları toplayıp, kampanya için yüksek fonlar toplayabiliyor.

Akıcı İspanyolca konuşan Teksaslı siyasetçi, Senato üyeliği için yürüttüğü kampanyada 800 milyondan fazla fon toplayabilmişti.

Geçen yıl Teksas'ın 254 idari bölgesinin tümünü ziyaret eden O'Rouke, ziyaretlerinin her anını sosyal medya hesabından paylaştı.

Amerikan Washington Post gazetesi Aralık ayında Barack Obama'nın eski yardımcılarının çoğunun O'Rouke'yi desteklediğini yazmıştı.

Ancak O'Rouke adaylığıyla ilgili spekülasyonlara sessiz kalıyordu.